Нардепи пропонують спростити на час війни процедуру встановлення фактів народження та смерті

Дата: 23 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволить, в умовах воєнного чи надзвичайного стану, спростити процедуру встановлення юридичного факту народження або смерті за рішенням суду.

Про це повідомив Роман Бабій, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Законопроєктом №7310 пропонується внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України задля запровадження спрощеної процедури встановлення юридичних фактів народження та смерті в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан або на тимчасово окупованій території України. Передбачається, що відповідний факт буде встановлено рішенням суду.

Заяву про встановлення факту народження можуть подати батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини до будь-якого суду України, незалежно від місця проживання заявника.

Також у рішенні про встановлення факту народження особи, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, а також дані про її батьків.

У законопроєкті йдеться про те, що справи про встановлення факту народження або смерті особи розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно з проєктом, рішення щодо встановлення факту народження або смерті підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє процедуру виконання.

Також пропонується внести зміни до закону про “Судовий збір” та передбачити звільнення від сплати збору в разі розгляду справ про встановлення факту народження або смерті під час воєнного стану.

Правозахисники зазначають, що причин важливості прийняття даного законопроєкту є кілька:

  • на територіях України, де відбуваються активні бойові дії, масово гинуть цивільні особи. При цьому ані належного оформлення фактів смерті, ані доступу до тіл у родичів загиблих часто немає. Тому вони не можуть отримати відповідних документів для подальшої державної реєстрації факту смерті; 
  • після 24 лютого 2022 року ознак тимчасово окупованих територій набули окремі райони Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей. Частина цих територій тимчасово контролюється російською армією, а відтак функціонування звичних механізмів реєстрації актів цивільного стану, зокрема, народження або смерті особи, там не відбувається;
  • важливо надати можливість сім’ям, які втратили годувальника під час воєнних дій, оформити документи про смерть особи в умовах, коли не може бути застосована звичайна процедура державної реєстрації фактів смерті;
  • якщо родичі будуть мати спрощену процедуру встановлення фактів народження та смерті особи на території дії воєнного стану, вони будуть звертатися до відповідних органів для проведення державної реєстрації актів цивільного стану. Відтак це позитивно вплине як на облік жертв нової фази війни Росії проти України, так і на документування новонароджених дітей;
  • наявність спрощеної процедури встановлення фактів народження та смерті осіб в умовах та на територіях дії воєнного стану позитивно впливатиме на кількість та зміст отриманих відомостей щодо порушень прав громадян та ймовірних злочинів внаслідок російської агресії.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter