За перші 20 днів роботи до військової омбудсманки надійшло майже 4 тисячі звернень
За перші 20 днів роботи до Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольги Решетилової надійшло 3876 звернень: на телефон, пошту, через особисті месенджери, офіційними листами на Офіс президента, через Міністерство оборони та під час зустрічей або відвідування шпиталів.
Про це вона повідомила на своїй сторінці у фейсбуку.

“Частина цих звернень (точніше 302) не стосуються захисту прав військовослужбовців. У них люди шукають справедливості й намагаються звертатися до всіх органів влади, щоб привернути увагу до своїх проблем. Такі звернення були скеровані за належністю до різних відомств”, – уточнила вона.
Ще частина військовослужбовців або їхніх рідних потребували консультації або роз’яснення, їм надали контакти юристів.
“Решта звернень були по суті. Хоч в кожному з них індивідуальна проблематика, загалом, звісно, уже можна побачити тенденції та окремі блоки проблемних питань. Написане нижче не є аналітикою, це попередня оцінка ситуації”, – написала Решетилова.
За її словами, є два “рекордсмени за кількістю звернень” – ненаправлення на військово-лікувальну комісію (ВЛК) і лікування, а також проблема переміщення між підрозділами.
Частина звернень стосується непоновлення після так званого СЗЧ – самовільного залишення частини, уточнила військова омбудсманка.
На третьому місці за кількістю звернень – військовополонені та зниклі безвісти. Решетилова нагадала, що в державі існує ціла “інфраструктура” по роботі з родинами зниклих безвісти: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, Уповноважений Верховної Ради з прав людини, Уповноважений з питань зниклих безвісти, Цивільно-військове співробітництво ЗСУ. Однак у рідних залишаються запитання, зокрема щодо комунікації з військовими частинами, призначення службового розслідування, надання актів службових розслідувань тощо.
Частина звернень стосується непоновлення військовослужбовців на службі після так званого СЗЧ – самовільного залишення частини.
“І насамкінець про найскладніше і найстрашніше – про катування, побиття і жорстоке поводження. Наразі я отримала шість звернень з такими скаргами”, – розповіла Решетилова.
Вона уточнила, що по одному з них, де заявники надали відео, оперативно встановили особу людини, яка перед строєм катувала електрошокером військовослужбовця. Ним виявився командир батальйону. За заявою військового омбудсмена ДБР відкрило кримінальне провадження, триває службове розслідування, командира відсторонили від виконання посадових обов’язків.
Решту звернень фахівці опрацьовують і з’ясовують обставини. Якщо катування і побиття підтвердяться, буде написана заява в ДБР та скерований лист до командування з проханням ініціювати службові розслідування, наголосила військова омбудсманка.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що 30 грудня 2024 року президент Володимир Зеленський призначив уповноваженою з питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей військовослужбовців Ольгу Решетилову.