За кордоном залишаються понад 1700 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування
З початку повномасштабного вторгнення за межі України евакували 4739 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Наразі понад 1700 дітей залишається за кордоном.
Про це повідомив голова Державної служби у справах дітей Петро Добромільський.

З початку повномасштабного вторгнення діти-сироти та діти, позбавлені батьківського виховання, були евакуйовані у складі закладів у країни Європи. Наразі за кордоном залишаються 1775 із 4739 дітей.
“Щоразу, коли бачу очі дитини, яка повертається на Батьківщину, розумію глибину нашої відповідальності. Де б не перебували українські діти – ми маємо дбати про їхні інтереси та безпеку. Ми робимо все можливе, щоб діти повертались в біологічні родини, сімейні форми виховання або наближені до них, були усиновлені”, – сказав голова Держслужби у справах дітей Петро Добромільський.
Під час засідання робочої групи щодо повернення до України дітей голова Держслужби у справах дітей розповів, що фахівці обласних служб у справах дітей відстежують долю кожної дитини за кордоном, спілкуються з міжнародними партнерами.
У 2024 році були здійснені моніторингові візити до низки країн, куди були евакуйовані діти у складі закладів. Зокрема, до таких:
- Туреччина – оцінили потреби 230 дітей, до України повернули 201 дитину;
- Польща – оцінили потреби 746 дітей, повернули до України – 15;
- Італія – оцінили потреби 28 дітей, повернули – 20;
- Австрія – оцінили потреби 190 дітей, повернуті до України 139;
- Швейцарія – оцінили потреби 89 дітей, повернули – 81.
У 2025 році відбувся моніторинговий візит до Литви, оцінили потреби 38 дітей, одну дитину повернули до України.
Заплановані поїздки до Нідерландів, Іспанії, Румунії, Словенії, Греції, Хорватії та Ізраїлю. Тривають перемовини щодо проведення моніторингових візитів в Німеччину.
У листопаді 2024 року уряд схвалив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки та затвердив операційний план заходів з її реалізації до 2026 року. Метою є створити систему підтримки дітей та сімей з дітьми, повернення дітей у їхні сім’ї та розвиток сімейних форм виховання.
Реформа деінституціалізації інтернатних закладів для дітей є однією з вимог ЄС до України. Це передбачає трансформацію системи догляду і виховання та створення необхідної соціальної інфраструктури в громадах.
Раніше ZMINA писала, що уряд вніс зміни до порядку тимчасової евакуації, зобов’язавши, щоб діти, вивезені за кордон з інтернатів, повертались в Україну в сімейні форми виховання. Зокрема, до прийомних родин, дитячих будинків сімейного типу, сім’ї опікунів/піклувальників, родини усиновлювачів та у патронатні родини. Влаштувати дитину в заклади або малі групові будинки тепер буде можливо лише у виняткових випадках.