За 2024 рік в окупованому Криму зафіксували щонайменше шість нових випадків насильницьких зникнень

Дата: 08 Березня 2025
A+ A- Підписатися

За минулий рік у тимчасово окупованому Криму правозахисники зафіксували щонайменше шість нових випадків насильницьких зникнень: двох чоловіків і чотирьох жінок.

Про це повідомив аналітик “КримSOS” Євгеній Ярошенко.

За даними аналітика, до усіх шести випадків зникнення людей причетні співробітники ФСБ.

“У 4 випадках після обшуків працівники ФСБ відвезли жертв у невідомому напрямку, відмовляючись повідомляти рідних про правовий статус і місцеперебування затриманих”, – зазначив Ярошенко.

Наразі відомо про 67 жертв насильницьких викрадень за весь період окупації Криму, повідомляють правозахисники. Останньою відомою жертвою стала Лера Джемілова – жителька Джанкойського району Криму, арештована на 15 діб окупаційними силовиками після обшуку в травні 2024 року. Її місцеперебування залишається невідомим.

За інформацією Моніторингової місії ООН з прав людини, з початку російської окупації в Криму зафіксували 104 випадки насильницьких зникнень, з яких 21 особа вважається зниклою безвісти.

Зокрема, у березні 2014 року жертвами насильницьких зникнень стали 23 особи. Майже всі вони є проукраїнськими активістами, які виступали проти незаконного референдуму на півострові. Один із них – Решат Аметов, що 3 березня вийшов з одиночним протестом проти російської окупації у Сімферополі. Того ж дня його викрали учасники НЗФ “Самооборона Криму”, а через кілька діб тіло Решата знайшли зі слідами численних катувань.

“Майже до усіх цих 23 випадків причетні члени “Кримської самооборони”. Насильницькі зникнення у березні 2014 року свідчать про те, що це була цілеспрямована політика Росії або підконтрольних їй груп щодо терору проти прибічників територіальної цілісності України”, – заявив Євгеній Ярошенко. 

Як зазначають правозахисники, досі невідомою залишається доля викрадених 7 березня 2014 року Валерія Ващука та Івана Бондарця, а також Василя Черниша, який зник 15 березня того ж року.

Нагадаємо, загальний стан ситуації з правами людини в тимчасово окупованому Криму був і до повномасштабної російської агресії важким та погіршувався з року в рік. Але аналіз згортання прав і свобод після 24 лютого 2022 року дозволяє стверджувати, що на півострові відбулося запровадження режиму справжнього терору проти місцевого населення.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter