З вразливих груп українці найменш толерантні до наркозалежних і найбільше – до переселенців

Дата: 08 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Найбільший відсоток українців (66%) вважає за потрібне обмежувати права наркозалежних, з них 26% вважають, що права людей цієї групи мають бути безумовно обмежені і ще 40% – “обмежені за певних обставин”.

Такі результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

При цьому, згідно з результатами опитування, переважна більшість (73%) вважають неприпустимим обмеження прав переселенців з окупованого Донбасу.

“Найбільш толерантно ставляться до переселенців з Донбасу. У громадській думці немає свідомого дискримінуючого ставлення до внутрішньо переміщених осіб”, – коментує цей результат Ірина Бекешкіна сьогодні на презентації дослідження.

За обмеження прав людей з певними політичними поглядами, наприклад, таких, що підтримують російську агресію, висловилися  49% опитаних (19% – “безумовно” і 30% – “за певних обставин”); за обмеження прав олігархів – 52% (20% – “безумовно” і 30% – “за певних обставин”).

Такі результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Серед регіонів відносно більшою толерантністю відрізняється Західний регіон, а найбільшу схильність до обмеження прав виявили мешканці Півдня, де 49% вважають, що безумовно слід обмежити права наркозалежних і 38% – за безумовне обмеження прав сексуальних меншин. Цікаво також, що 29% мешканців Донбасу вважають неможливим обмеження прав сексменшин.

Ставлення до можливості обмеження прав представників сексуальних меншин (%) 

 

Захід

Центр

Південь

Схід

Донбас

В цілому по країні

Їхні права, безумовно, повинні бути обмежені

12.5

20.9

38.5

15.7

8.9

18.9

За певних обставин їхні права можуть бути дещо обмежені

19.8

30.1

32.1

30.0

25.8

27.3

Обмежувати права цієї групи не можна

56.3

37.7

17.9

45.0

29.0

41.3

Важко сказати

11.4

11.3

11.5

9.3

36.3

12.5

Одне з питань цього блоку опитування стосувалося обмеження прав ромів. За таке обмеження висловились 47,6% респондентів (11,2 – безумовно, має бути обмежено і 36,4 – за певних обставин).

“Для мене це дослідження як холодний душ. Для правозахисників це не можливо – прийняти таке скорочення обсягу прав людини. Чи можна обмежувати права ромів?! Певний відсоток опитаних сказав, що так. Мені здається для України – це величезна проблема. Я дуже сподіваюсь, що ми об’єднаємося з правозахисниками. Ми – і правозахисники, і Офіс Уповноваженого – ми опиняємося під перехресним вогнем: бо коли ми говоримо про права людини, ми отримуємо незадоволення як боку держави, так і з боку суспільства. І нам треба багато працювати, щоб права людини стало перевагами”, – заявляє Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.

Водночас більшість громадян (67%) висловилися проти утримання засуджених в поганих умовах, і лише 17% вважають утримання в таких умовах цілком припустимим і навіть справедливим. Орієнтація на жорстке поводження із засудженими дещо більша в Південному та Західному регіонах, хоча серед представників останнього так само один з найвищих рівнів заперечення подібного підходу.

“Населення розуміє права людини інакше, ніж правозахисники. І для нас це було показово. Наприклад, гачок – чи проданий неякісний товар – це порушення прав людини? І більшість відповіла, що так”, – говорить Бекешкіна.

Також про толерантність в українському суспільстві читайте у статті “Взаємна толерантність: віртуальний діалог” .

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: