З інтернату в самостійне життя: в Україні створили важливий посібник для молоді з інституційних закладів
Для дітей та молоді, які виходять із закладів інституційного догляду та прийомних сімей у самостійне життя, розробили посібник “Мапа можливостей”. До його створення долучилися молоді люди з досвідом інституційного догляду.
Про це розповіли в Офісі дітей та молоді “ДІйМО” під час онлайн-презентації посібника 10 червня, передає ZMINA.

Посібник розробила міжнародна організація Save the Children (“Врятуймо дітей”) у співпраці з Офісом дітей та молоді “ДІйМО” при Мінсоцполітики та за підтримки ЄС. “Мапу можливостей” створили, щоб допомогти молоді віком від 14 років, яка зростала без батьківської опіки, адаптуватися в суспільстві. Адже щороку сотні молодих людей після виходу з інтернатів чи прийомних сімей залишаються сам на сам із життєвими викликами.
У посібнику зібрано необхідну інформацію щодо роботи, освіти, захисту своїх прав, життя в громаді та побудови стосунків. Також – як знайти й орендувати житло, вести побут, як захистити себе від загроз в онлайн-просторі.
“Мапа можливостей” буде корисною для всіх дітей і молоді, не лише для тих, хто має досвід інституційного виховання, зазначив голова Офісу дітей та молоді “ДІйМО” Кирило Невдоха, який сам є випускником інтернатного закладу.
Він розповів, що ідея створити посібник виникла саме після запитів випускників інтернатних закладів та деяких дітей, які залишають прийомі сім’ї, сімейні будинки сімейного типу після досягнення певного віку. Далі вони йдуть у доросле самостійне життя і не завжди знають, до кого звернутися, на що мають право, які є можливості в державних, неурядових організаціях.
“Часто в таких дітей немає подальшої підтримки, зокрема батьківської чи підтримки наставників. Тоді вони “губляться” у світі, не повертаються у свою громаду, не стають платниками податків”, – розповів він.
Якщо така молодь далі вступає до освітніх закладів, то багато хто не розуміється на соціальних виплатах та передбаченій підтримці. Тому стикається з певними викликами та проблемами.
“Як я кажу, це свобода, яку ти довго чекав, але до якої не був готовий. Якби я отримав цю “Мапу можливостей” свого часу, у 16 років, то, можливо, більше б досягнув і легше проходила б моя адаптація в дорослому світі”, – зазначив Кирило Невдоха.
Для тих, кому незручно читати, дещо з матеріалів посібника згодом планується випустити у форматі відео. Також “Мапу можливостей” доповнюватимуть інформацією з урахуванням відгуків молодих людей, на яких вона розрахована.
Раніше ZMINA розповідала, що в Україні розпочинається проєкт із підтримки дітей і молоді з досвідом перебування в альтернативних формах догляду. Зокрема, можна буде отримати юридичну допомогу, гранти на реалізацію ідей та навчитися фінансової грамотності.
У листопаді 2024 року уряд схвалив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки та затвердив операційний план заходів з її реалізації до 2026 року. Одним із ключових завдань цієї стратегії є створення політик, які будуть спрямовані на підтримку сімей і дітей і на соціалізацію цих дітей після їхнього випуску з інституційних закладів та реформування системи інституційного догляду. Такий підхід є складовою реформи деінституалізації, яка є одним із зобов’язань України на шляху вступу до ЄС.
Також ZMINA повідомляла, що в Україні в інтернатах на постійній основі перебувають приблизно 25 тисяч дітей. Для створення альтернативи закладам розширюється мережа дитбудинків сімейного типу, спрощується всиновлення та розробляються правила наставництва.