З 1 вересня базова загальновійськова підготовка для студентів-чоловіків стане обов’язковою
Базова загальновійськова підготовка (БЗВП) студентів українських вишів з 1 вересня 2025 року стане обов’язковою, за відмову її проходити чоловіків, визнаних придатними до військової служби, можуть відрахувати з навчального закладу.
Про це 25 січня повідомило Міністерство оборони України.

БЗВП – програма військової підготовки для студентів, що інтегрується в освітній процес закладів вищої освіти, має на меті формування базових військових компетентностей у молоді, підвищення рівня національної безпеки та готовності громадян до захисту держави в умовах сучасних викликів, йдеться у повідомленні.
Проходження вишколу не передбачає мобілізації чоловіків віком від 18 до 25 років, однак вони можуть підписати контракти зі ЗСУ чи іншими військовими формуваннями за власним бажанням.
Базова загальновійськова підготовка для студентів вишів передбачає 300 академічних годин, програма складається з двох компонентів:
- теоретичний курс (90 академічних годин) викладатимуть безпосередньо у закладах освіти;
- практичний курс (210 академічних годин) у спеціальних навчальних центрах ЗСУ.
БЗВП для студентів розпочнеться з вересня 2025 року. Для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти БЗВП викладатимуть на другому році навчання. Для студентів, які здобувають освіту на основі базових освітніх рівнів молодшого спеціаліста, фахового молодшого бакалавра та молодшого бакалавра, — на першому році навчання.
Теоретичний курс викладатиметься для всіх студентів. Практичну частину мають пройти всі чоловіки, придатні за станом здоров’я. Придатні за станом здоров’я жінки зможуть долучитися до практичних занять виключно добровільно. Для цього їм необхідно буде стати на військовий облік у ТЦК та СП.
“Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства”, – уточнили в Міноборони.
Після проходження базового військового вишколу студенти складають військову присягу та отримають сертифікат і військо-облікову спеціальність. Це звільнить їх від проходження обов’язкової базової військової служби, яку мають пройти всі чоловіки у віці 18–25 років.
Водночас проходження БЗВП буде обов’язковою умовою для першого працевлаштування на державну службу, в органи місцевого самоврядування та прокуратуру.
До викладання БЗВП долучать досвідчених військовослужбовців у відставці, ветеранів війни та військової служби. Обов’язковими вимогами є вільне володіння українською мовою, відповідний рівень вищої освіти, а також належний стан здоров’я та фізична підготовка, пояснили в Міністерстві оборони.
Під час військового вишколу студенти отримають базові знання з тактики, домедичної допомоги, психологічної підготовки, основ військової дисципліни, міжнародного гуманітарного права, а також навички поводження зі стрілецькою зброєю.
Основний акцент програми зроблений на практичних аспектах, зокрема тренуванні зі зброєю, орієнтуванні на місцевості та забезпеченні власної безпеки в умовах бойових дій.
Окремі навчання також включатимуть ознайомлення з військовою технікою залежно від доступності та профілю навчальних центрів.
Перед початком практичної частини всі учасники пройдуть медичний огляд, особи, визнані непридатними до військової служби, будуть звільнені від практичного курсу.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що Верховна Рада в цілому ухвалила законопроєкт щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти.
Депутати зазначили, що волонтерство дає молоді можливість розвивати свої навички та отримувати практичний досвід, що є корисним не лише для подальшого вступу до вишів, але й для вступу на ринок праці.