“Всі, хто хотіли, поїхали?”: в Україні покажуть 10 мультфільмів про мешканців окупованих територій

Дата: 02 Квітня 2021
A+ A- Підписатися

В Україні стартує показ соціального проєкту “Всі, хто хотіли, поїхали?”: у серії з 10 мультфільмів розкажуть про реальних людей, які з тих чи інших причин залишилися мешкати на тимчасово окупованих територіях у Криму і на Сході України. 

Про це повідомляє Єлизавета Сокуренко, журналістка Центру прав людини ZMINA та продюсерка проєкту.  

Від 2 квітня мультфільми щотижня публікуватимуть на сторінці проєкту “Всі, хто хотіли, поїхали?”, сторінках Центру прав людини ZMINA та RealStoriesProduction, а також на сайті видання NV.ua, медіапартнера проєкту. 

В основу назви проєкту покладено фразу “Всі, хто хотіли, поїхали”. Її часто можна почути щодо мешканців тимчасово окупованих територій. Нібито кожен та кожна, хто з початком війни не покинули їх, мають проросійські погляди, підтримали “путіна” й так звану “русскую весну”, каже Сокуренко: 

“А отже, їх можна вважати зрадниками, які свідомо зробили вибір між Україною та “русским миром” на користь останнього. Тож порушення їхніх прав, загрози їхнім життям, обстріли, відсутність гідних умов життя, презирство – це те, мовляв, на що вони заслуговують. У серії роликів ми спростовуємо цей міф і показуємо реальних людей, які стоять за дискримінаційними ярликами “колаборанти”, “сепаратисти” тощо”

Рішення людей залишитися на окупованих територіях може сприйматися як політичний маніфест на користь країни-окупанта, хоча насправді це далеко не завжди так, пояснює Альона Луньова, консультантка “Всі, хто хотіли, поїхали?”, правозахисниця та менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA:  

“Може здаватися, що дуже просто залишити все і поїхати з місця, яке вважаєш своїм домом. Це зовсім не так. І ми через історії наших героїв та героїнь показуємо життєві обставини, через які багато наших співгромадян досі залишаються на окупованих територіях. Передусім ми хотіли, щоб глядачі побачили людей – тих, які не між сторонами конфлікту обирали, а між тим, залишити чи покинути своїх рідних, свою землю, своє покликання”. 

Історії для проєкту шукали за допомогою низки громадських організацій, які працюють у царині захисту прав ВПО та мешканців тимчасово окупованих територій. 

За словами режисерки проєкту Ксенії Кравцової, майже всі з 10 мультфільмів створено в різній техніці, зокрема мальованої класичної анімації, стоп-моушен-анімації, предметної анімації тощо.  

Над відео як креативна продюсерка та режисерка анімації працювала Анастасія Фалілєєва, переможниця та учасниця міжнародних кінофестивалів, зокрема Одеського міжнародного кінофестивалю, фестивалю актуальної анімації та медіамистецтва Linoleum, фестивалю анімації Monstra в Лісабоні, а також режисери анімації Родіон Шуб та Клим Климчук. 

“Лише два з мультфільмів, які ми створили разом з художницею Алевтиною Кахідзе, намальовані нею в одному стилі. Власне, один з них про маму Алевтини, Людмилу Андріївну, більш відому як Клубніку Андрїївну, про яку “в Жданівці всі знали, що вона “бендеровка”. Саме її історія надихнула нас на створення проєкту”, – розповідає Кравцова. 

Вона додає, що серед інших героїв, які є публічними, у “Всі, хто хотіли, поїхали?” розкажуть і історію Муміне Салієвої, правозахисниці, активістки ініціативи “Кримська солідарність” та координаторки проєктуКрымское детство“.   

Проєкт створили Центр прав людини ZMINA та студія RealStoriesProduction за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter