“Відштовхування, стримування і взаємодія”: ЄС оприлюднив стратегію відносин з Росією

Дата: 17 Червня 2021
A+ A- Підписатися

Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель у середу оприлюднив спільний документ зовнішньополітичної служби ЄС і Єврокомісії, де викладено стратегію відносин блоку з Росією, що базуватиметься на трьох принципах: відштовхуванні, стримуванні та взаємодії.

Про це інформує “Європейська правда” з посиланням на оприлюднений документ.

У ЄС наголошують, що Росія підриває міжнародне право та ключові принципи ОБСЄ і Ради Європи, які вона зобов’язалася виконувати. Країна намагається впливати, втручатись і дестабілізувати ЄС та його держави-члени, а також країни-партнери, використовує політичні репресії, зокрема щодо прав людини і основних свобод, щоб зберегти нинішній політичний і економічний лад у самій державі.

У зв’язку з цим до підготовленого документа внесено п’ять принципів, схвалених ще 2016 року, якими керується ЄС у відносинах з Росією:

  • повне виконання Мінських домовленостей як ключова умова будь-яких істотних змін у відносинах ЄС;
  • зміцнення відносин зі східними партнерами ЄС та іншими сусідами;
  • підвищення стійкості ЄС;
  • вибіркова взаємодія з Росією з питань, які перебувають в інтересах ЄС;
  • підтримка міжлюдських контактів і громадянського суспільства в Росії.

Для відповіді на стратегічний виклик з боку РФ, згідно з цими принципами, Єврокомісія та високий представник ЄС пропонують, щоб Євросоюз одночасно відштовхував, стримував і взаємодіяв з Росією.

Принцип відштовхування. ЄС продовжуватиме виступати проти порушень прав людини й виступатиме на захист демократичних цінностей, зокрема на міжнародних форумах. Європейський Союз продовжуватиме заявляти про систематичні порушення Росією міжнародного права в Україні, Грузії та інших країнах.

ЄС підтвердить свою підтримку України і її територіальної цілісності, суверенітету і незалежності. Це охоплює заклик до Росії взяти на себе відповідальність як сторона конфлікту і повністю виконати Мінські угоди.

Європейський Союз і надалі належно реагуватиме на зловмисні дії російського уряду, включно з гібридними загрозами, і прагнутиме обмежити ресурси, які російський уряд може використовувати для проведення своєї шкідливої зовнішньої політики.

Принцип стримування. Стратегія пропонує протидіяти загрозам і зловмисним діям РФ систематичніше й узгодженіше, забезпечуючи водночас координацію з партнерами-однодумцями, такими як НАТО і G7.

ЄС повинен і далі розвивати свій потенціал кібербезпеки й захисту, а також свої стратегічні комунікаційні можливості. Він продовжить зміцнювати свої можливості протистояти гібридним загрозам і краще використовувати важелі впливу, які надає перехід на альтернативні джерела енергії.

Євросоюз посилить підтримку східних партнерів, працюючи над повною реалізацією потенціалу Східного партнерства.

Принцип взаємодії. Для просування своїх власних інтересів ЄС хоче залучати Росію до розв’язання кількох ключових завдань, таких як боротьба з пандемією коронавірусу, боротьба зі зміною клімату та іншими екологічними проблемами.

Стратегія також пропонує технічнішу взаємодію з урядом щодо економічних питань.

ЄС розширюватиме контакти між людьми, що може охоплювати спрощення візового режиму для деяких громадян Росії, а також посилить підтримку російського громадянського суспільства та правозахисників.

Також Європейський Союз вважає необхідною співпрацю з РФ у межах “Північного виміру”, в Арктиці, із запобігання конфліктам і щодо регіональних і глобальних питань – від Ірану та Близького Сходу до Афганістану, від боротьби з тероризмом до нерозповсюдження ядерної зброї.

Оприлюднений документ 24–25 червня на саміті в Брюсселі обговорюватимуть лідери ЄС. На його основі вони розроблятимуть шляхи подальшого розвитку політики Європейського Союзу щодо Росії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: