Велика Британія дозволила екстрадицію Ассанжа до США

Дата: 20 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

Суд Великої Британії видав ордер на екстрадицію колишнього австралійського журналіста, засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа до США.

Про це повідомили 20 квітня на сайті AP.

Джерело: apnews.com

Справу передадуть міністру внутрішніх справ Великої Британії для ухвалення остаточного рішення. Право оскаржити рішення суду також є в самого Ассанжа.

Минулого місяця британський суд відмовив засновнику WikiLeaks у дозволі оскаржити рішення суду нижчої інстанції про його екстрадицію.

У США Ассанжу загрожує до 175 років позбавлення волі. На думку слідчих у Вашингтоні, внаслідок оприлюднення секретних матеріалів у WikiLeaks під загрозу потрапили життя інформаторів американських спецслужб, імена яких фігурували в документах.

Ассанж роками намагався уникнути суду в США, проти його екстрадиції виступали правозахисники та міжнародні журналістські спільноти. Зокрема, напередодні проголошення рішення про екстрадицію журналіста проти цього виступили “Репортери без кордонів”.

Нагадаємо, що 2010 року портал WikiLeaks опублікував відеоролик про те, як 2007-го американські вертольоти Apache атакували Багдад. Унаслідок атаки загинули близько десяти людей, зокрема двоє співробітників агентства Reuters. Згодом сайт опублікував тисячі секретних файлів і дипломатичних телеграм.

Ассанж надіслав низці видань, зокрема Al Jazeera, The Guardian, Der Spiegel і The New York Times, близько 100 тисяч секретних документів про перебіг війн в Іраку та Афганістані. Деякі з матеріалів стосувалися розстрілу цивільних військовими та спричинили міжнародний скандал.

Із 2012 року чоловік жив на території посольства Еквадору в Лондоні. Його екстрадиції домагалася Швеція за підозрою у зґвалтуванні двох жінок 2010 року. Ассанж провину не визнавав і заявляв, що Стокгольм екстрадує його до США.

У грудні 2017 року засновник WikiLeaks отримав громадянство Еквадору. У квітні 2019-го країна відкликала надання притулку для Ассанжа, і до території посольства прибули британські правоохоронці. Інтернет-активіста затримали за запитом мін’юсту США. Вестмінстерський мировий суд визнав Ассанжа винним у неявці за судовою повісткою і заарештував до ухвалення вироку.

У травні 2019 року американська влада висунула Ассанжу звинувачення, за якими йому загрожує до 175 років вʼязниці. США заявляють, що витік інформації – це порушення закону і загроза життю людей. Ассанжу висунули звинувачення за 18 пунктами, зокрема в змові з метою зламу систем даних військових баз США для отримання конфіденційної інформації, яка стосується воєн в Афганістані та Іраку.

Адвокати Ассанжа стверджують, що він діяв як журналіст і мав право оприлюднити документи, про які йдеться в справі.

У разі екстрадиції та визнання винним у США Ассанжу загрожує до 175 років ув’язнення за 18 звинуваченнями як за законом про шпигунство, так і за законом про комп’ютерне шахрайство та зловживання.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter