Кілька сотень людей висловилися на підтримку антидискримінаційної експертизи МОН

Дата: 26 Червня 2018
A+ A- Підписатися

В Україні почали збирати підписи під зверненням до представників влади, щоб зберегти антидискримінаційну експертизу шкільних підручників. Документ вже підтримали декілька сотень людей.

Відповідну заяву опублікував у себе на сайті музей жіночої та ґендерної історії Gender Museum.

Активісти звернулися до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики Катерини Левченко та міністерки освіти та науки України Лілії Гриневич з проханням “продовжувати впровадження політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, у тому числі у сфері освіти та науки через проведення антидискримінаційної експертизи підручників, методичних матеріалів”. 

“У підручниках виявлено стереотипізацію, наприклад зображення людей похилого віку виключно немічними або жінок виключно домогосподарками, зображення хлопчиків та дівчат у стереотипних ролях. Така стереотипізація формує уявлення, що про дітей можуть піклуватися лише жінки, а технічними професіями можуть займатися виключно чоловіки. До того ж у підручниках зовсім відсутні особи з інвалідністю, а  в Україні це  близько 6 % населення. Цей підхід суперечить сучасним викликам та тенденціям, які свідчать про те, що для побудови економіки майбутнього, яка є динамічною та всеосяжною, ми повинні забезпечити рівні можливості для розвитку і реалізації кожної людини”, – зазначається у звернені.

Активісти висловили занепокоєння щодо активних нападів та маніпуляцій із терміном “ґендер” та “ґендерна рівність”.

“Антидискримінаційна експертиза МОН України спирається на законодавство України”, – підкреслюють вони. 

Крім того, в зверненні йдеться про те, що завдяки експертизі вже виявлено чимало “просто недопустимих висловлювань” – “негри”, “жиди”, “цигани”. Ініціатори документу  акцентують, що ці слова вжиті у підручниках, які готували до друку за державний кошт. 

У звернені також згадується Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій, яка, на думку творців, “мала би опікуватися душею кожної людини, а не намагатися вплинути на державну політику, розвиток освіти і науки”.

“Україна є світською державою, і церква і релігійні організації відокремлені від держави, а школа – від церкви (ст. 35 Конституції України). Формування духовних і моральних цінностей не є прерогативою якоїсь однієї релігії чи конфесії. Сьогодні цей процес спирається на досвід всього людства і базується на загальнолюдських цінностях”, – констатували вони.

Нагадаємо, що активно про антидискримінаційну експертизу шкільних підручників МОН почали говорити після того, як декан Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова Ганна Турчинова опублікувала блог, де розкритикувала ідеї вилучення стереотипних зображень та заміну слів “батько/мати” на “рідні” у шкільних підручниках. Вона назвала такі дії “гомопропагандою”.

Після цього Громадське взяло інтерв’ю у чиновниці. Під час нього Турчинова говорила про те, що “ЛГБТ потрібна нова кров та плоть”, а дискримінації жінок в Україні взагалі не існує. У відповідь на це правозахисники виступили з заявою, в якій закликали звільнити її з посади за такі висловлювання. 

Проти антидискримінаційної експертизи також виступили депутати Івано-Франківської міськради, які нібито побачили в підручнику “Громадянська освіта” “нав’язування антиморальних норм одностатевих пар, начебто як прояву природності та гуманізму”. Чиновники запропонували замінити антидискримінаційну експертизу морально-патріотичною.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: