В Україні вшановують жертв депортації кримських татар

Дата: 18 Травня 2016
A+ A- Підписатися

Сьогодні в Україні вшановують жертв депортації кримськотатарського народу.

У цей день в 1944 році радянська влада розпочала висилати корінні народи Криму в Середню Азію. 18 травня відправився перший ешелон із кримськими татарами. Всього переселили щонайменше 180 тисяч людей.

Офіційно причиною депортації називали співпрацю деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

Лядм давали від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого вантажівками відвозили на залізничні станції. Звідти ешелонами відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі депортованих годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

За офіційними даними, в дорозі загинула щонайменше 191 людина, однак очевидці говорять про декілька тисяч померлих, в основному – від спраги та тифу. Останній поїзд було розвантажено 8 червня 1944 року. Найбільше татар опинилися в Узбекистані (151 136 осіб) та прилеглих районах Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану. Невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР (8 597 осіб), на Урал і в Костромську область.

Значна кількість переселенців, виснажених трьома роками життя в німецькій окупації, загинула в місцях висилки від голоду і хвороб у 1944—45 роках. Оцінки кількості загиблих в цей період дуже різняться: від 15—25%, за оцінками різних радянських офіційних органів, до 46 %, за оцінками активістів кримськотатарського руху, які збирали відомості про загиблих в 1960-і роки.

На відміну від деяких інших депортованих народів, що повернулися додому в кінці 1950-х років, кримських татар було позбавлено цього права формально до 1974 року, фактично ж — до 1989. Масове повернення народу до Криму почалося лише наприкінці “перебудови” 1989 року.

У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримців і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: