В Україні суттєво порушуються права паліативних хворих

Дата: 11 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Правозахисники пропонують внести зміни до законодавства щодо створення хоспісів, обігу наркотичних препаратів та психотропних засобів.

Про це йдеться у доповіді правозахисних організацій “Права людини в галузі охорони здоров’я” за 2014 рік. 

Протягом 2014 року, незважаючи на суттєві зміни до законодавства, правозахисники фіксують суттєві порушення прав паліативних хворих. За рік до правозахисників звернулися 5 родичів таких хворих: два звернення з Києва, два звернення із Закарпаття (Тячівський та Мукачевський райони), одне – з Черкаської області (м. Ватутіно). При цьому зазначається, що часто проблема є прихованою, бо про неї не повідомляють через брак правової свідомості.

Фабула звернень була типова: у хронічно хворої людини є виразний больовий синдром, пацієнт проходив специфічне лікування й наразі опинився вдома сам на сам зі своїм болем та стражданнями. Амбулаторний заклад або аптека за місцем проживання хворого відмовляється призначити (чи видавати) ефективне знеболення за нормативами, які встановлені МОЗ України“, – йдеться у доповіді.

Правозахисники пропонують внести зміни до законодавства, де передбачити положення про хоспіси, відділення та палати паліативної і хоспісної медицини, спеціалізовану мультидисциплінарну мобільну бригаду паліативної допомоги “Хоспіс вдома”. Також пропонується врегулювати законодавство у сфері обігу наркотичних препаратів та психотропних засобів.

На рівні місцевого самоврядування – проводити для медичних працівників семінари на тему паліативної допомоги та розглянути можливість створення виїзних патронажних служб паліативної допомоги.

Правозахисники зазначають, що громадські організації мають здійснювати постійний моніторинг порушення прав паліативних хворих, посилити взаємодію з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини щодо запобігання порушенню права на здоров’я, на доступ до життєво необхідних ліків, на заборону жорстокого або нелюдського поводження тощо. 

Нагадаємо, у березні представники Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та місцевих представники громадськості під час моніторингового візиту виявили, що у Надвірнянському будинку дитини хронічно хворим дітям-сиротам з вираженим больовим синдромом не надається доступ до відділення паліативної допомоги. Кімнати дитячого будинку-інтернату перенаселені, діти місяцями не бувають на свіжому повітрі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: