В Запоріжжі заборонили проводити акцію на підтримку жертв катувань

Дата: 26 Червня 2012
A+ A- Підписатися

Сьогодні, 26 червня, в Міжнародний день на підтримку жертв катувань, запорізька влада заборонила громадським активістам провести мирну акцію протесту проти застосування тортур.

dsc 0065

Подібні акції пройшли в Києві, Луганську, Харкові, Чернігові. Їх організували активісти з Amnesty International в Україні, Української Гельсінської Спілки з прав людини, Харківської правозахисної групи, Фундації регіональних ініціатив та Центру інформації про права людини

В Запоріжжі міська влада спільно з міліцією “запобігла” проведенню перфоменсу. Чиновники відмовилися реєструвати повідомлення про проведення акції та вказали, що заявку на проведення заходу потрібно було подавати за 10 днів.

Коли ж активісти спробували провести пікет без заявки, на них чекало три авто з “Беркутом” та неприємна розмова з міліцейським керівництвом, які протягом години пояснювали організаторам, що звинувачення міліції в катуваннях – це наклеп.

Поліна Стародубець, організатор акції, стверджує, що такі дії з перешкоджаня мирним зборам з боку міської влади – не рідкість. За її словами, в Запоріжжі існує практика відмови в реєстрації повідомлень про проведення акції. А захід без повідомлення – привід притягнути активістів до суду.

Фото з акції у Києві можна переглянути тут.

Як відомо, застосування катувань є грубим порушенням прав людини і суворо засуджується міжнародним правом, зокрема, Загальною декларацією прав людини (ст. 5).

Разом з тим катування і жорстоке поводження в міліції в Україні набули системності, про що правозахисники неодноразово звітували у своїх доповідях, що є універсальними документами і використовуються національними та міжнародними організаціями для оцінки загального стану з правами людини в Україні.

Більше того, спостерігається збільшення випадків порушень прав людини зі сторони міліції. Якщо в 2010 році жертвами незаконного насилля тільки в міліції стали 780-790 тисяч українців, то в 2011 році ця цифра зросла майже до 1 млн. українців (дані соціологічних досліджень, які щороку проводить Харківський інститут соціальних досліджень спільно з Харківською правозахисною групою).

Цим порушенням сприяє культура безкарності правоохоронців в Україні. На скарги, які базуються на добре обґрунтованих звинуваченнях у серйозних порушеннях прав людини, часто дають стандартну відповідь щодо «відсутності складу злочину». Єдиним органом, уповноваженим законодавством України на проведення розслідування скарг на погане поводження з боку правоохоронців, є прокуратура. Однак прокуратура не спроможна провести ефективне розслідування таких скарг через свою подвійну відповідальність: з одного боку вона відповідає за перевірку законності дій міліції, а з іншого – підтримує обвинувачення у суді, а відтак, має тісні операційні зв’язки з працівниками міліції.

15 травня 2012 року Європейський суд з прав людини в своєму рішенні “Каверзін проти України” зазначив, що тортури і відсутність ефективного розслідування фактів катувань з боку прокуратури є системною проблемою для України.

Центр інформації про права людини

Фото Ірини Виртосу

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: