В Україні зростає кількість організацій, які співпрацюють із волонтерами-іноземцями
В Україні зареєстровано понад 1500 організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів-іноземців. Щотижня до Національної соціальної сервісної служби надходять нові заяви щодо такої співпраці.
Про це повідомила начальниця Управління з питань дотримання стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби України Олександра Хамуленко.

11 березня 2025 року Верховна Рада зареєструвала законопроєкт №13071, який пропонує скасувати візові вимоги для іноземних волонтерів та гуманітарних працівників. Наразі іноземці із “безвізових” країн можуть перебувати в Україні до 90 днів. Після цього їм необхідно повернутися у країну походження і отримати довгострокову візу типу D, яка дасть підставу оформити їм посвідку на тимчасове проживання в Україні.
До розробки законопроєкту долучилися депутати, органи виконавчої влади, представники громадських та міжнародних організацій.
Розвиток волонтерства є індикатором успішності розвитку громадянського суспільства, що важливо з погляду євроінтеграційного руху України, звернула увагу Олександра Хамуленко під час пресконференції щодо реєстрації законопроєкту в Раді.
“Ми спостерігаємо безпрецедентний сплеск щодо волонтерства в Україні. Наше завдання забезпечити його сталість та розвиток і в післявоєнний період, бо багато суспільних процесів потребують допомоги з боку громадськості й волонтерів”, – зазначила представниця Національної соціальної сервісної служби під час пресконференції щодо реєстрації законопроєкту в парламенті.
Вона додала, що згідно з опитуваннями, в Україні відзначається незначний спад залученості до волонтерства. Але волонтери-іноземці продовжують їхати в Україну, попри складнощі, пов’язані з оформленням документів.
“У нас щороку зростає кількість організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів-іноземців. Зараз у Національній сервісній службі зареєстровано понад 1500 таких організацій. І щотижня ми отримуємо нові заяви”, – розповіла Олександра Хамуленко.
Вона анонсувала створення англомовного ресурсу Національної соціальної сервісної служби з інформаційними матеріалами, які будуть корисні волонтерам-іноземцям для їхньої діяльності на території України.
Також спільно із Центром демократії та верховенства права і Мінсоцполітики ведеться робота над цифровізацією процесів, пов’язаних із залученням волонтерів, і створенням концепції IT-продукту, який допоможе іноземним волонтерам шукати організації, з якими вони могли б співпрацювати, та інформацію про види потрібної допомоги. Також іноземні волонтери зможуть отримати консультації щодо діяльності на території України.
Одна з проблем, яку має вирішити ухвалення законопроєкту, є протермінування “безвізу” волонтерів, пояснила в коментарі ZMINA юристка напряму “Громадянське суспільство” Центру демократії та верховенства права Наталія Повтарь. Це стосується тих людей, які залишилися в Україні, але не починали процедуру оформлення посвідки на тимчасове проживання.
Раніше ZMINA писала, що понад 70% іноземних волонтерів стикаються з проблемами з оформленням документів в Україні. Зокрема з отриманням візи, посвідки, реєстрації місця проживання. Такі проміжні результати опитування, яке проводив Центр демократії та верховенства права.
Правозахисники в Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році звертають увагу, що уряду слід надати можливість іноземним волонтерам та особам без громадянства отримувати посвідку на тимчасове проживання для волонтерської діяльності без необхідності попереднього отримання візи.