В Україні зростає кількість охочих стати наставниками для дітей з інтернатних закладів

Дата: 26 Березня 2026
A+ A- Підписатися

В Україні активно розвивається наставництво для дітей і молоді, які зростають без батьківської підтримки. Торік підготували понад 200 кандидатів у наставники для дітей з інтернатів – це втричі більше, ніж у 2024 році.

Про це розповіли голова Офісу дітей та молоді “ДІйМО” Кирило Невдоха та програмна координаторка Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дитини Аліна Лепська під час брифінгу.

Скриншот трансляції

У грудні 2025 року Верховна Рада ухвалила закон про наставництво, який розширює та впорядковує цю форму індивідуальної підтримки. Тепер наставників зможуть отримати не лише діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а й інші категорії – зокрема, ті, хто живе в прийомних сім’ях або під опікою. Закон набуде чинності 16 липня 2026 року, до цього часу мають розробити підзаконні акти.

Кирило Невдоха зазначив, що наставництво вже стало частиною державної політики. Так, держава впроваджує окрему соціальну послугу, яка передбачає залучення кандидатів у наставники, їхнє навчання та подальший супровід.

Закон передбачає дві форми наставництва – індивідуальне та корпоративне. У межах індивідуального формату один наставник працює з однією або кількома дітьми та приділяє кожній з них окрему увагу.

Кирило Невдоха пояснив, що корпоративне наставництво дає змогу бізнесу і компаніям долучатися до соціальної відповідальності. За його словами, йдеться не про разові поїздки з подарунками до інтернатів, а про системну роботу, зокрема регулярну профорієнтацію підлітків.

Закон визначає вікові межі наставництва. Індивідуальний наставник може працювати з дитиною від 10 до 23 років, а корпоративне наставництво охоплює молодь віком від 14 до 23 років.

“В інтернатних закладах багато дітей, які не мають статусу дитини-сироти чи позбавленого батьківського піклування. Фактично вони роками там зростають без батьків і не мають підтримки”, – зазначив голова Офісу “ДІйМО”.

У 2025 році, як зазначила Аліна Лепська, в Україні підготували 228 кандидатів у наставники для дітей з інтернатів, тоді як 2024 року – 85. Торік також уклали 103 договори про наставництво.

Лепська зазначила, що в інтернатних закладах проживають близько 18 тисяч дітей віком 11–17 років, тож потреба в наставниках залишається значною.

За 2025 рік Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дитини провів підготовку 40 тренерів, які можуть готувати кандидатів у наставники. Також – підготовку 38 громадських організацій, 10 центрів соціальних служб, 10 молодіжних центрів, які в майбутньому можуть стати надавачами нової соціальної послуги з організації наставництва.

Раніше ZMINA писала, що Верховна Рада розширила доступ до наставництва для дітей, які постраждали від війни та депортації. Також наставництво передбачили для неповнолітніх вагітних, одиноких мам віком до 23 років та молодих людей 18–23 років, які перебувають у закладах цілодобового перебування.

Наставництво потрібне дітям, які виховуються в інтернатних закладах, а після випуску не мають необхідних навичок для самостійного життя. Наставництво може зацікавити тих дорослих, які хочуть допомогти дітям чи підліткам, але не наважуються на всиновлення, зазначала раніше міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

У листопаді 2024 року Україна ухвалила Стратегію забезпечення права дитини на зростання в сімейному оточенні, яка є частиною реформи деінституціалізації, що передбачено євроінтеграційними зобов’язаннями держави. Серед цілей стратегії – соціалізація та інтеграція випускників інституційної системи. 

Поділитися:
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter або ⌘+Enter.