В Україні скасували мораторій на продаж землі

Дата: 31 Березня 2020
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Про це повідомляє сайт парламенту. 

За це рішення проголосувало 259 народних депутатів. Мораторій скасовується з другого півріччя 2021 року. Згідно з ухваленим законом: 

  •  у перші два роки діятиме обмеження на купівлю землі – не більш ніж 100 га в одні руки;
  • з 2023 року обмеження становитиме до 10 тис. га в одні руки;
  • з 2021 до 2023 року право на купівлю землі буде тільки у фізосіб: юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення;
  • у перші два роки діятиме заборона на продаж державної землі;
  • іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче за 50 км від державного кордону України;
  • орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник;
  • до 2030 року мінімальна ціна буде не меншою за нормативну грошову оцінку.

Як відомо, зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель було одним з пунктів у рекомендаціях платформи “Правозахисний порядок денний” для новообраних президента і парламенту. Через запровадження мораторію на продаж сільськогосподарських земель власники паїв не могли вільно розпоряджатися своєю власністю, продавати землю або отримувати справедливу ціну від її оренди. Це призвело до тіньового ринку землі та корупції.

До того ж близько півтора мільйона землевласників за час існування мораторію померли, так і не скориставшись своїм правом розпоряджатися цією землею.

Правозахисники пояснюють, що право власності належить до прав людини, яке захищене статтею 1 Першого протоколу до Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вони переконані, що мораторій порушує цю статтю, і нагадують, що у 2018 році Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі “Зеленчук і Цицюра проти України” зобов’язав державу лібералізувати законодавство й скасувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель, проте 2018 року парламент продовжив дію мораторію до 2020-го.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: