В Україні 1255 пам’яток культурної спадщини постраждали через російську агресію
В Україні 1255 пам’яток культурної спадщини постраждали через російську агресію станом на кінець грудня 2024 року, з них національного значення — 125, місцевого — 1055, щойно виявлених — 75.
Такі дані наведені на сайті Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях та Києві, зокрема, в таких:
- Харківська область — 324
- Херсонська — 180
- Донецька — 164
- Одеська — 137
- Чернігівська — 65
- Київська область і Київ — 83
- Запорізька — 57
- Миколаївська — 44
- Дніпропетровська — 49
- Львівська — 60
- Сумська — 33
- Луганська — 32
- Хмельницька — 10
- Полтавська — 6
- Вінницька та Житомирська — по 4
- Кіровоградська — 2
- Черкаська — 1
За інформацією обласних та Київської міської військових адміністрацій, лише за останній місяць року окупанти пошкодили 33 пам’ятки української культурної спадщини в Запорізькій, Кіровоградській, Сумській, Миколаївській, Харківській областях та в Києві.
Окрім того, вже 1 січня 2025 року Росія здійснила чергову ракетну атаку, внаслідок якої були пошкоджені пам’ятки культурної спадщини в центрі Києва, зокрема, Будинок письменників.
На кінець грудня 2024 року майже вся територія Луганської та значні частини територій Запорізької, Донецької та Херсонської областей досі перебувають у тимчасовій окупації. Це унеможливлює обрахунок точної кількості пошкоджених пам’яток культурної спадщини, що постраждали в ході бойових дій та окупації.
Нагадаємо, що Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО) в грудні 2024-го заявила, що в екстреному порядку застосує механізм “спеціального моніторингу” щодо Будинку державної промисловості у Харкові, пошкодженого росіянами. Україна стане першою країною, де застосують цей механізм.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що в Збройних силах України створили спеціалізований підрозділ із захисту культурної спадщини. До нього ввійдуть військовослужбовці, які мають освіту та попередній досвід роботи у сфері культури, археології, історії та музейної справи.
Вони координуватимуть дії, щоб захищати, зберігати та запобігати знищенню об’єктів культурної спадщини, що можуть опинитися під загрозою внаслідок бойових дій.