Ув’язнений майданівець Костенко може отримати інвалідність через неправильне лікування

Дата: 23 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

Адвокат політв’язня повідомив, що вже подана скарга до Європейського суду. Будуть подані ще дві, зокрема і за фактом тортур.

Адвокат Дмитро Сотников каже, що довгий час було невідомо, де перебуває Костенко після етапування з Криму.

“Тільки буквально півтора тижні тому нам вдалося дізнатися, що він перебуває у виправній колонії № 5 Кірово-Чепецький Кіровської області Росії”, – повідомив адвокат.

Як повідомляє кореспондентка Центру інформації з прав людини, в середині грудня Сотников планує відвідати підзахисного. В основному для того, щоб проконтролювати, як політв’язню надають медичну допомогу (після побиття ФСБ-шниками у Костенка була зламана рука і вивихнуте передпліччя).

“Він був прооперований відразу після винесення вироку. Але не були застосовані ніякі програми медичної реабілітації, рекомендації лікаря виконані не були. І рука не розроблялася, ефект від операції був дуже низьким”, – говорить Сотников.

За його словами, потрібна ще одна операція, інакше Олександр може отримати інвалідність.

Сотников каже, що у Костенка на даний момент змінився статус, через що консульська служба України підключилася до допомоги політв’язню. Консульський відділ надає допомогу громадянам, які перебувають за кордоном, а оскільки у відділі Крим вважають територією України, то поки Костенко перебував на півострові, допомога йому не надавалася. 

“Але зараз, коли мій підзахисний виїхав з території Криму до Кіровської області, на даній стадії, коли справа практично завершена, консульський відділ вирішив зайнятися цим питанням”, – зазначає адвокат.

Адвокат каже, що 23 вересня була подана касаційна скарга. Зокрема, Сотников посилався в ній на Женевську конвенцію, яка говорить, що на окупованих територіях повинно застосовуватися право тієї держави, під чиєю юрисдикцією територія перебувала на момент вчинення злочину. Тобто в даному випадку повинні керуватися законодавством України. Також адвокат згадував у скарзі порушення Конвенції проти катувань, норм міжнародного права.

За російським законодавством, на розгляд скарги відводиться місяць, але за необхідності цей термін можуть продовжити до двох. Сьогодні закінчується термін мінімального розгляду, але поки ніяких звісток – ні про ухвалення, ні про відмову – адвокат не отримував.

Також до Кримського гарнізонного військового суду подана скарга через відмову в порушенні кримінальної справи за фактом тортур. На першому засіданні були присутні співробітники ФСБ, колишні офіцери СБУ, які брали участь у катуваннях.

“Суд вирішив, що необхідна особиста участь Костенка відеоконференцзв’язком, і у зв’язку з цим відклав засідання до 25 листопада. Засідання призначене на 15:00. Я вважаю, це безпрецедентне засідання, де Костенко зможе безпосередньо зустрітися з людьми, які здійснювали катування, і , що називається, в обличчя висунути їм свої звинувачення”, – розповідає адвокат.

Одна скарга за допомогою Української Гельсінської спілки вже направлена ​​до Європейського суду з прав людини, і будуть спрямовані ще дві. Одна з них – після касації, а друга – за фактом відмови у розслідуванні катувань. Сотников підкреслює, що за російським законодавством рішення Європейського суду належить до нововиявлених обставин, за якими справу можуть переглянути.

Адвокат розповів, що Костенка, учасника Майдану, викрали під час протестів. Йому вдалося втекти від викрадачів в районі Брянська, після чого він повернувся до Криму. 5 лютого 2015 на виході з під’їзду багатоповерхівки, де він жив, його затримали і побили співробітники ФСБ. Після цього він був доставлений на квартиру ФСБ, а пізніше – у Слідчий комітет РФ, де підписав явку з повинною про те, що нібито на київському Майдані він кинув камінь у співробітника спецпідрозділу “Беркут”. Йому висунули звинувачення за статтею “легка шкода здоров’ю з причин ідеологічної ненависті”.

Пізніше були порушені кримінальні справи за фактом заподіяння шкоди здоров’ю співробітників “Беркута”, які прийняли російське громадянство.

Через те, що злочин, у якому звинувачували Костенка, належить до злочинів невеликої тяжкості, за якої посадити Костенка було не можна, слідчі органи вирішили “додати” ще якесь звинувачення. Тоді у Костенка провели обшук і підкинули зброю, і за статтею “зберігання деталей зброї” дали максимальний передбачений термін – 4 роки і 2 місяці.

Після апеляції з урахуванням пом’якшувальних обставин (наявність малолітньої дитини) термін зменшили на 3 місяці.

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: