Військові ЗСУ, звільнені з російського полону, повідомляють про погрози, побої та введення невідомих препаратів

Дата: 28 Травня 2022
A+ A- Підписатися
Звільнені українські військові розповіли про катування і знущання, які їм довелося пережити в російському полоні, а також введення невідомих препаратів, після яких люди непритомніли та втрачали пам’ять.
 
Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
 
Звільнені українські військовополонені. Архівне фото

Про знущання звільнені військові розповіли Денісовій під час її візиту до закладу охорони здоров’я, де зараз перебувають українській бійці. Більшість із них взяли в полон під Маріуполем.

Військові розповідають, що спочатку їх утримували в підвалах та господарських спорудах. Потім етапували до гауптвахти, слідчого ізолятора в Донецьку та виправної колонії №120, які розташовані на тимчасово окупованій території. Потім їх перевели до слідчих ізоляторів Таганрога і Воронежа.

Бійці кажуть, що під час етапування їм замотували очі скотчем, одягали на голову мішок і зв’язували руки мотузками. У полоні їм погрожували вбивством, били та принижували.

“З особливою жорстокістю тортури застосовувалися до офіцерського складу Збройних Сил України та бійців загону спеціального призначення “Азов”. Під час допитів українських військовополонених ставили на коліна, били прикладом від автомата по пальцях ніг та відкритих ранах, застосовували плоскогубці, закидали зашморг на шию і душили. Крім того, катували електрострумом, били киянкою та ногами”, – написала Денісова.

Крім того, військовослужбовці повідомили, що окупанти їм вводили невідомі препарати на літеру “М”, після чого вони непритомніли та втрачали пам’ять. А ще вони кажуть, що окупанти змушували українських солдатів вчити вірш “Простите нас, родные россияне”, гімн Росії, історію створення герба та прапора РФ. Якщо вони цього не робили, росіяни застосовували тортури.

Жінок-військовополонених утримували в Донецькому СІЗО. Вони розповіли, що у камерах, розрахованих на 2-3 особи, їх перебувало щонайменше 17-20. Замість санвузла було відро. Також там не було засобів гігієни та можливості помитися.

Військовослужбовиці кажуть, що їх примушували до статевих актів. За їхніми словами, окупанти здійснювали проти них психологічний тиск: перед ними жорстоко били українських полонених чоловіків.

Жінки заявляють, що життєво необхідну медичну допомогу пораненим українським військовослужбовцям не надавали. Лікар оглянув їх лише перед переміщенням до табору військовополонених, де допомогу надавали представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

А ще колишні полонені кажуть, що українцям давали лише 1,5 літра води на 30-40 людей, а також обмежували у харчуванні. Обмежували їх і в можливості зв’язатися з рідними.

Денісова наголошує, що цими злочинами РФ порушила права військовополонених, гарантовані положеннями статтями Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Омбудсман звернулася до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення РФ в Україну із закликом врахувати ці факти порушень росіянами прав громадян України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: