Міжнародні злочини Росії на Донбасі отримали офіційний статус – правозахисники

Дата: 22 Лютого 2022
A+ A- Підписатися

З моменту визнання Володимиром Путіним так званих “ДНР” і “ДНР” міжнародні злочини Російської Федерації на Донбасі отримали офіційний статус.

Про це йдеться в заяві Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) і Харківської правозахисної групи (ХПГ), оприлюдненій 22 лютого.

Джерело: meta.ua

Напередодні, 21 лютого 2022 року, президент Росії підписав укази про визнання “Донецької та Луганської народних республік”, зафіксував намір укласти домовленості про встановлення дипломатичних відносин та забезпечити до установлення таких відносин підтримання миру Збройними силами РФ на цих територіях.

Правозахисники заявили, що таким своїм рішенням Росія поставила крапку в питанні визначення свого статусу в збройній агресії, розв’язаній проти України 2014 року, оскільки вже де-юре визнала свою “політичну” і військову юрисдикцію щодо окремих територій Донецької та Луганської областей України, а отже визнала себе стороною збройного конфлікту міжнародного характеру.

“Росія завершила еру “гібридного” конфлікту, коли Україна мала доводити в міжнародних юрисдикційних органах наявність загального та ефективного контролю Росії над згаданими територіями шляхом фінансування, військової підтримки та встановлення контрольованого РФ управління”, – підкреслили в тексті заяви.

Наслідком такого рішення має бути зміна як в Україні, так і на міжнародному рівні термінології та чітка артикуляція статусу Росії як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, переконані вони.

“Частина Донецької та Луганської областей відтепер є тимчасово окупованими територіями. Росія, як держава-окупант, має забезпечити дотримання прав і свобод людей, що проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей”, – заявили правозахисники.

З цього також випливає припинення статусу Росії як “третьої сторони” в міжнародному політико-дипломатичному форматі (контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Сході України).

Росія вже поширює на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей сценарій масових та систематичних порушень прав і свобод людини в тимчасово окупованому Криму: тотальна мобілізація населення до лав “збройних сил” окупанта, початок розгортання політично мотивованих переслідувань незгодних з окупацією.

Далі прогнозовано розпочнеться примусове переселення людей до Росії (людей, які перебувають у місцях несвободи, дітей, позбавлених батьківського піклування, інших осіб, які перебувають під контролем окупаційних адміністрацій), зміна демографічного складу територій та інші злочини, що за сценарієм вчиняє Росія на окупованих територіях.

В УГСПЛ та ХПГ заявили, що таким цілком прогнозованим діям Росії має бути надана оцінка всіма цивілізованими країнами світу. Зокрема, на рівні міжнародних організацій – ООН, Рада Європи, ОБСЄ – слід негайно підготувати пакет ефективних санкцій, які будуть застосовані щодо Росії в разі реалізації всіх згаданих сценаріїв.

Президенту України та Верховній Раді України – підготувати чітку позицію України про те, як держава захищатиме своїх громадян на тимчасово окупованих територіях у ситуації ескалації насильства, розгортання масових порушень прав і свобод людини.

“І офіційна влада України на дев’ятий рік збройної агресії Росії проти України має нарешті визначити державну політику протидії збройній агресії, подолання наслідків збройної агресії та захист прав і свобод людей, які постраждали й ще постраждають внаслідок російсько-української війни”, – підсумували правозахисники у своїй заяві.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter