Україна просить Єврокомісію надати 220 мільйонів євро на підтримку малих і середніх агровиробників

Дата: 07 Серпня 2026
A+ A- Підписатися

Міністерство аграрної політики та продовольства України звернулося до Європейської комісії з проханням виділити 220 мільйонів євро безповоротної допомоги для компенсації відсотків за кредитами українських малих і середніх агровиробників.

Про це йдеться на сайті відомства.

Фото: REUTERS / Viacheslav Ratynskyi

Гроші пропонують спрямувати через державну програму “Доступні кредити 5–7–9%”. Вони мають допомогти підприємствам, які через російські атаки на порти Великої Одеси втратили можливість безперешкодно експортувати продукцію. Підтримка дасть їм змогу продовжити роботу та провести осінню посівну кампанію.

Міністр аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький пояснив, що через блокування Росією морського експорту тисячі українських фермерів не можуть продати вже вирощену продукцію та отримати кошти для продовження роботи. Саме тому Україна звернулася до Європейської комісії з пропозицією компенсувати відсотки за кредитами. За його словами, це допоможе аграріям зберегти ліквідність, провести осінню посівну та уникнути вимушеного продажу врожаю за заниженими цінами.

У міністерстві зазначили, що тривале блокування роботи морських портів створює серйозну фінансову кризу для аграрного сектору. У 2026–2027 маркетинговому році Україна планує експортувати близько 64,4 мільйона тонн аграрної продукції. Водночас через обмеження роботи портів обсяги експорту можуть скоротитися майже вдвічі – до 29,6 мільйона тонн.

У такому разі значна частина зернових і олійних культур залишиться в Україні. Уже в жовтні можуть повністю заповнитися наявні потужності для зберігання, а до листопада понад 9 мільйонів тонн зерна, олійних культур і шроту можуть залишитися без складських приміщень. Найбільші ризики виникають для експорту пшениці: його обсяги можуть скоротитися з 17,6 мільйона тонн до 8,3 мільйона.

Через неможливість продати продукцію аграрії накопичують запаси, але не отримують коштів від їх реалізації. За оцінками Мінагрополітики, упродовж маркетингового року сектор отримає близько 6,4 мільярда євро доходів за операційних витрат у 11,2 мільярда євро. До листопада вартість непроданих запасів може сягнути майже 10,8 мільярда євро, а мінімальна потреба агросектору в обіговому капіталі становитиме близько 4 мільярдів євро.

Саме тому Україна пропонує Європейському Союзу виділити 220 мільйонів євро безповоротної допомоги. У міністерстві вважають, що це дозволить сформувати кредитний портфель обсягом до 4 мільярдів євро для фінансування обігового капіталу аграріїв. При цьому кінцева ставка для позичальників не перевищуватиме 10% річних.

Отримати таку підтримку зможуть малі та середні сільськогосподарські виробники, які відповідають умовам програми та критеріям екологічної й соціальної відповідальності (ESG). Залучені кошти вони зможуть використати для виплати зарплат, оренди землі, зберігання й доробки врожаю, а також підготовки до нової посівної кампанії.

У Мінагрополітики також кажуть, що така підтримка допоможе зменшити навантаження на прикордонну інфраструктуру країн ЄС і збереже експортний потенціал України до повного відновлення роботи морських портів.

Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення на вибухівці підірвалися сотні аграріїв. 

Поділитися:
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter або ⌘+Enter.