Україна не просунулась із будівництвом “квартир Ердогана” для кримських татар – ЗМІ

Дата: 20 Жовтня 2020
A+ A- Підписатися

Українські урядовці за президентів Петра Порошенка, Володимира Зеленського та влада на Херсонщині не просунулись із будівництвом за кошт Туреччини житла для кримських татар, які переїхали з тимчасово окупованого Криму. Представники різних органів влади і Меджлісу називають різну кількість “квартир Ердогана” і міст, де їх треба збудувати: крім Херсонщини, називають Київ, Львів, Одесу і Миколаїв. 

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань (ЦЖР). 

У лютому 2020 року президент Реджеп Таїп Ердоган під час офіційного візиту в Україну підтвердив готовність фінансувати і навіть будувати квартири для кримських татар-переселенців. 

“Ми прийняли з моїм товаришем рішення побудувати разом з розбудовою інфраструктури житло для 500 сімей. Наші міністри обговорять питання і ми разом будемо діяти. Наші спеціалісти приїдуть на місце, все дослідять, зроблять план, зроблять проєкт. Наші товариші будуть швидко виконувати це будівництво разом з тими товаришами, кого ви призначите. Я вірю, що так і буде. І таким чином ми врятуємо наших родичів від бідності”, – казав Реджеп Ердоган.

У лютому голова Херсонської обладміністрації Юрій Гусєв розпорядився створити робочу групу з будівництва в області житла для внутрішньо переміщених осіб, а в березні до її складу включили представників адміністрації житлового розвитку Туреччини – ТОКІ.

Ця адміністрація розробляє та реалізує в Туреччині урядові програми доступного житла для людей із середнім та низьким рівнем доходу, серед яких і біженці – турки-месхетинці. Під час візиту на Херсонщину заступник очільника ТОКІ Орхан Юдже говорив, що заселення людей до новозбудованих квартир планується уже навесні 2021 року.

Приклад побудованих ТОКІ квартир в Туреччині Фото: toki.gov.tr

Влітку повідомлялося про кілька телефонних розмов президентів України та Туреччини, у яких згадувалась і тема будівництва житла для кримських татар в Херсонській області. У Генічеську готувалися до запуску проекту: розроблявся проект землевідводу ділянки під забудову, у місті пройшли громадські слухання.

Головна дискусія стосувалась забезпечення переселенців робочими місцями, які в місті у великому дефіциті. Старі підприємства занепали, нові не відкриваються. Заробітки сезонні – місто годує курортний сезон.

За даними місцевої адміністрації, в Генічеському районі зареєстровані 2600 внутрішньо переміщених осіб, з них понад 500 – кримські татари. Однак їхня кількість могла б бути набагато більшою – масову втечу з окупованої території стримує відсутність доступного житла та роботи на вільній території України.

У вересні депутати міської ради Генічеська затвердили комунальному підприємству “Міське житлове будівництво” проєкт землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. 

Земельну ділянку для будівництва житла для переселенців із Криму підготували не тільки в Генічеську, а й в Херсоні. Однак реалізація проекту далі не зрушила з місця. 

За словами заступника голови Херсонської облдержадміністрації ОДА Сергія Козира, на місцевому рівні все готове для старту. Однак для початку фінансування необхідне підписання угоди між урядами Туреччини та України, яка все ще в стадії підготовки.

“На сьогодні по місту Херсону земельна ділянка сформована, маємо кадастровий номер. По місту Генічеську також пройшли шлях виділення земельної ділянки, проходження сесії, громадських обговорень. На сьогодні обидві ділянки готові. Від обладміністрації, мерів міст Херсон і Генічеськ ми зробили все, що потрібно. Також в нашій роботі допомагає «Фонд національного благоустрою Криму», вони розпочали цю роботу по залученню коштів турецької сторони ще близько п’яти років тому. І наразі ми максимально близько підійшли для реалізації цього проєкту. Лишається єдине питання –  міжурядова угода”, – зазначив  Сергій Козир.

Між тим у Генічеську називають додаткові причини гальмування початку будівництва житла для переселенців. За інформацією міського голови Генічеська Олександра Тулупова, згадуваний «Фонд національного добробуту Криму» запросив ділянку під будівництво в Києві, оскільки саме там сьогодні найбільша потреба у житлі для переселенців – кримських татар.

У розмовах без камери представники кримськотатарської громади Херсонщини та члени Меджлісу пояснюють, що найбільша кількість переселенців оселилась не в депресивних регіонах, а там, де є робота, відповідний рівень життя і можливості для навчання дітей у вишах з доброю репутацією. А це на сьогодні – Київ, Львів, Одеса та Дніпро. Тому й будувати житло треба там, а не в Генічеську, де всього переліченого, як і перспективи швидкого покращення, наразі немає.

Як відомо, липні в міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій повідомляли про розробку дорожньої карти на будівництво житла для переселенців із Криму у Херсоні та Генічеську. Однак у вересні заступник міністра Давид Макар’ян, перебуваючи у рідному Миколаєві, зробив несподівану заяву.

“Туреччина виділяє кошти і буде будувати міні-містечко в Херсоні для ВПО, кримських татар. Після усіх перемовин дійшли до висновку, що буде будуватися два міні-містечка: одне буде в місті Херсоні, інше – в місті Миколаєві. Я думаю, до кінця 2021 року буде побудоване це міні-містечко, інфраструктура. І приймаюча сторона, місто Миколаїв, яка виділяє земельну ділянку, отримає від цього проекту 25 квартир”, – заявив Давид Макар’ян.

Розробкою проекту міжурядової угоди щодо цього проекту, яка і досі не підписана, займається Мінреінтеграції. Однак, як свідчить інформація джерел ЦЖР, проект будівництва житла для кримців за кошт Туреччини “підвис” саме в Офісі президента.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter