Українці вважають, що права людини не суперечать релігії, моралі та традиціям

Дата: 10 Липня 2017
A+ A- Підписатися

Більшість українців не вважають, що права людини, як твердять правозахисники, суперечать нормам та традиціям різних суспільств, зокрема українського.

Про це свідчать висновки загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада 2016 року Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс”. 

Близько 76% респондентів не бачать ніякої суперечності між правами людини та вимогами своєї релігії. Близько 84% відповіли, що права людини або цілковито, або скоріше не суперечать моралі. А близько 75% не бачать суттєвих суперечностей із українськими традиціями.

Ґендерний зріз даних показує, що жінки більш впевнені в постулаті про єдність та повний збіг прав людини з релігією, мораллю та українськими традиціями. 

Кандидат психологічних наук Віктор Пушкар так коментує результати дослідження: 

“Серед респондентів виявилось відносно небагато бажаючих протиставляти права людини релігії, моралі або традиції. Однак ці меншини часто є активними та добре видимими соціально. Вони намагаються репрезентувати себе виразниками думки більшості, ким вони, судячи з результатів опитування, явно не є. З цими людьми однаково треба працювати та враховувати їх точку зору. Ігноруючи консерваторів, переважно схильних до раціонального мислення, ми частіше матимемо справу з фундаменталістами і екстремістами, які до нього не схильні. Тут варто зробити точніше розрізнення, яке знаходиться поза фокусом даного дослідження. Адже негативне ставлення прихильника певної традиції до окремих світських законів може обмежитись моральним осудом та полемікою з “нетрадиційниками”, а може призвести до протиправних дій”, – вважає соціальний психолог.

Загальнонаціональне соціологічне дослідження провели на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Усього було опитано 2 002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter