Україна не погодила публікацію звіту підкомітету ООН щодо “таємних тюрем” СБУ – Amnesty International

Дата: 22 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Підкомітет ООН з попередження катувань, який 25 травня 2016 року призупинив свій візит до України через відмову СБУ у доступі до її певних будівель на сході України, відновив свій візит у вересні і підготував звіт. Але на публікацію звіту підкомітету українська влада не дала згоди.

Про це йдеться у доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International за 2016 рік, оприлюдненій сьогодні.  

У доповіді правозахисники констатують, що у 2016 році і українська влада, і сепаратисти практикували незаконні затримання на підконтрольних їм територіях. Цивільні особи, підозрювані у прихильності до протилежної сторони конфлікту, використовувались як “розмінні монети” під час обміну полоненими. Ті особи, в обміні яких протилежна сторона не виявляла зацікавлення, залишались в утриманні під вартою – часто таємному, місяцями без засобів правового захисту та без перспектив визволення.

Amnesty International  нагадує, що спільно з правозахисною організацією Human Rights Watch минулого року дізналася імена 16 осіб, які таємно утримувалися СБУ в Харкові з 2014 або 2015 року, та передала цей список українській владі. Щонайменше 18 осіб, включно із вищезгаданими 16-ма, були згодом таємно звільнені, але їхнє затримання так і не було офіційно визнане. Окремі з них – Віктор Ашихмін, Микола Вакарук та Дмитро Корольов – вирішили не мовчати та подали офіційні скарги

За даними правозахисників, також десятки людей таємно утримувались в приміщеннях СБУ в Маріуполі, Покровську, Краматорську, Ізюмі, Харкові та можливо в інших містах.

В доповіді також описаний випадок Костянтина Безкоровайного, який повернувся додому 25 лютого після того, як його викрадення та непряме офіційне визнання його таємного арешту стали предметом міжнародної кампанії за його визволення.

“В липні головний військовий прокурор України пообіцяв, що буде проведене ефективне розслідування заяв Костянтина про насильницьке зникнення, катування та 15-місячне таємне тримання під вартою Службою безпеки України, проте станом на кінець року жодних істотних результатів розслідування оприлюднено не було”, – наголошують в Amnesty International.

У доповіді також вказано, що самопроголошені “Донецька та Луганська народні республіки” здійснювали  свавільне затримання осіб терміном до 30 діб та продовження цього терміну.

Так, за даними правозахисників, Іван Козловський (затриманий 27 січня) та Володимир Фомічев (затриманий 4 січня) були звинувачені у володінні нелегальною зброєю (самі чоловіки це звинувачення відкидали) та у підтримці української сторони. 16 серпня суд у Донецьку засудив Володимира Фомічева до двох років ув’язнення. Іван Козловський, станом на кінець року, перебуває у попередньому ув’язненні.

Як відомо, 25 травня делегація підкомітету ООН з питань запобігання катуванням призупинила свій візит в Україну після того, як їй відмовили в доступі до місць, де, на їхню підозрою, співробітники Служби безпеки України позбавляють свободи і катують затриманих.

В ООН також заявляють, що організація неодноразово отримувала повідомлення від жертв та їхніх родичів, які стверджують, що в Україні поширена практика, зокрема, позбавлення працівниками СБУ затриманих будь-яких контактів із сім’ями та доступу до адвоката.

29 серпня було опубліковано доповідь правозахисників Amnesty International і Human Rights Watch, в якій повідомляється, що з “таємної тюрми” Служби безпеки України звільнені 13 осіб. У доповіді також наводяться свідчення кількох з цих людей.

Підкомітет ООН із попередження катувань 5-9 вересня 2016 року повторно відвідав Україну.

У прес-центрі СБУ запевнили, що делегація підкомітету під час вересневого візиту відвідала всі приміщення СБУ.

Хоча у своєму повідомленні СБУ ніяк не згадує таємні місця утримання людей, про які йшлося у звіті міжнародних правозахисних організацій Amnesty International і Human Rights Watch, українські правозахисники не сумніваються в існуванні так званих “таємних тюрем СБУ” і вважають, що СБУ добре підготувалася до візиту місії ООН.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: