Угорський парламент підтримав зміни до конституції, які забороняють проведення ЛГБТІК-прайдів
Парламент Угорщини підтримав чергові зміни до конституції, які дозволяють уряду забороняти публічні заходи, організовані на підтримку прав ЛГБТІК-людей. Правознавці й критики вважають це ще одним кроком до авторитаризму з боку керівної популістської партії.
Про це повідомляє Associated Press.

Поправку, яку запропонувала коаліція керівних партій “Фідес” на чолі з премʼєр-міністром Віктором Орбаном, схвалили 140 депутатів. Проти виступив 21. Для ухвалення змін потрібна була підтримка двох третин складу парламенту.
Перед голосуванням, яке стало фінальним етапом ухвалення, опозиційні політики та протестувальники спробували заблокувати в’їзд до парламентського паркінгу. Поліція застосувала силу й розвела учасників протесту, які зв’язалися між собою пластиковими стяжками.
У змінах до конституції йдеться про те, що право дитини на моральний, фізичний і духовний розвиток має перевагу над будь-якими іншими правами, окрім права на життя. Саме це положення влада використовує як підґрунтя для обмеження свободи зібрань – зокрема, коли йдеться про публічні заходи ЛГБТІК-спільноти, такі як щорічний прайд у Будапешті. У березні парламент уже ухвалив закон, який забороняє такі події, а тепер це закріпили на рівні Основного закону.
Закон також дозволяє владі використовувати технології розпізнавання облич для ідентифікації людей, які беруть участь у заборонених заходах, і передбачає штрафи до 200 тисяч форинтів (близько 546 доларів).
Депутат від опозиційної партії Momentum Давід Бедьо, який долучився до блокування вʼїзду, ще перед голосуванням заявив, що Орбан і його партія вже 15 років руйнують демократію та верховенство права, а за останні місяці цей процес лише прискорився. Він також зауважив, що на тлі зростання популярності нових опозиційних сил напередодні виборів 2026 року керівна партія намагається втримати владу за будь-яку ціну.
Під час голосування опозиційні депутати використовували дудки, намагаючись зірвати процес, утім після короткої паузи засідання продовжили.
Останніми роками уряд Угорщини активно виступає проти прав ЛГБТІК+. У межах так званої політики “захисту дітей” влада заборонила будь-які матеріали для неповнолітніх, у яких згадуються питання, повʼязані з гендерною ідентичністю та сексуальною орієнтацією. Влада пояснює такі дії потребою захистити дітей від “впливу гендерної ідеології” та “викривленого світогляду”.
Водночас правозахисники вважають, що ці кроки не мають нічого спільного із захистом дітей і насправді є спробою відвернути увагу суспільства від реальних проблем у країні й мобілізувати правий електорат перед виборами.
Юрист Гельсінської спілки за громадянські права Данел Дебрентей заявив, що урядова кампанія не має жодного стосунку до прав дітей і є звичайною пропагандою. За його словами, це чіткий сигнал для трансгендерних та інтерсекс-людей: влада прагне принизити й виключити їх не лише з національної спільноти, а й зі спільноти людей узагалі.
У змінах також зазначається, що конституція визнає лише дві статі – чоловічу й жіночу. Це доповнює попередню поправку, яка забороняє одностатеве всиновлення, закріплюючи, що “мати – жінка, а батько – чоловік”. У такий спосіб уряд закріплює на конституційному рівні заперечення гендерної ідентичності трансгендерних і небінарних людей та існування інтерсекс-людей, чиї біологічні характеристики не вписуються в традиційну бінарну модель.
Речник уряду Золтан Ковач заявив, що ці зміни нібито не є зазіханням на право на самовираження, а лише відображають “біологічну реальність” у правових нормах.
Ця поправка стала вже 15-ю зміною до Конституції Угорщини з часу, як партія Орбана самостійно написала та ухвалила її у 2011 році.
Нагадаємо, що комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті у своєму листі до спікера угорського парламенту Ласло Кевера попросив змінити закон, який обмежує право на зібрання, зокрема забороняє проведення щорічного ЛГБТ-прайду.