У Зеленського планують змінювати Конституцію, зокрема розділ про права людини

Дата: 12 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Представник президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук упевнений, що Конституцію України треба змінювати, а конституційну комісію відновити.

“Конституція буде змінена, але чи буде вона змінена в якійсь частині або загалом, можливо, на референдумі – все це питання дискусії”, – сказав він в інтерв’ю “РБК-Україна”.

“Ми збираємося відновити конституційну комісію, тому що президент і влада повинні задавати напрям, а саме професіонали мають формувати структуру і логіку”, – заявив представник Володимира Зеленського в парламенті.

За його словами, “раніше всі зміни вносилися в розділи повноважень Ради і президента, а ми повинні починати з розділу про права і свободи громадян”.

“Там маса декларативних прав, які абсолютно не мають ні механізму реалізації, ні механізму захисту цих прав. Це треба змінювати”, – сказав Стефанчук.

“Наша ідеологія загалом – залишити за державою сервісні функції, це і є лібертаріанство в нашому розумінні. Наша мета – українська ліберальна економіка”, – заявив він.

Водночас голова громадської організації “Центр громадянських свобод” Олександра Матвійчук нагадала, що кілька років тому правозахисники в складі Конституційної комісії вже напрацювали зміни до ІІ розділу Конституції відповідно до міжнародних норм і стандартів.

“Розділ конституції дійсно потребує доопрацювання. Але для цього не потрібно вигадувати велосипед, адже робоча група Конституційної комісії ще у 2015 році напрацювала відповідні зміни. Ми обговорювали їх у колі учасників платформи “Правозахисний порядок денний”, правозахисники подавали свої пропозиції. Зрештою вийшов доволі збалансований текст. Але його так і не було внесено до парламенту”, – говорить Матвійчук.

Як відомо, у 2014 році, після Революції гідності, при адміністрації Петра Порошенка було створено Конституційну комісію, яка напрацьовувала зміни до Конституції. Крім того, у 2015 році робоча група на чолі із професором Володимиром Буткевичем подала пропозиції змін до ІІ розділу Конституції про права і свободи людини. Але ці зміни так і не були втілені.

Тоді метою опрацювання розділу ІІ чинного Основного закону України було більш точне його погодження з такими документами, як Загальна декларація прав людини 1948 року, Європейська конвенція захисту прав людини та основоположних свобод 1950 року, Хартія засадничих прав Європейського Союзу 2000 року, нормативні документи про права людини ООН, актуальні для захисту прав і свобод людини прецедентні рішення ЄСПЛ, низка рекомендацій Комісії “Демократія через право” (Венеційська комісія) тощо.

Зокрема, було запропоновано насамперед змінити назву розділу ІІ чинної Конституції України з “Права, свободи та обов’язки людини і громадянина” на “Права людини”. А також будувати структуру оновленого розділу за схемою розташування прав у Хартії засадничих прав Європейського Союзу 2000 року.

Новелами в цьому переліку виявилися статті про гідність людини та про право на справедливий суд. У якості нормативних пропозицій, які увійшли як необхідний додаток до основного тексту, було запропоновано два нових конституційних права – право на належне врядування та право на доступ до публічної інформації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: