У Запорізькому СІЗО камери тримання не відповідають жодним нормам – моніторинг

Дата: 28 Липня 2016
A+ A- Підписатися

У Запорізькому СІЗО особи, які прибувають до слідчого ізолятора та вибувають з нього, тримаються у жахливих умовах у збірному відділенні, камери якого не відповідають жодним національним та міжнародним стандартам.

Як повідомили у прес-службі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, такі порушення зафіксували монітори Національного превентивного механізму під час візиту до Запорізького слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області.

За інформацією моніторів, ув’язнені розміщуються у приміщеннях без води, санвузла, штучного освітлення, вентиляції, належного доступу до свіжого повітря, природного освітлення, без лавочок для сидіння (у деяких із камер) та з порушенням норм житлової площі. В одній із таких камер, яка мала загальну площу лише 16 м2 , більше двох годин трималося 22 новоприбулих в’язня. Інші три особи перебували в камері площею 4,3 м2. При цьому, облік часу перебування у збірному відділенні не здійснювався, хоча відповідно до чинного законодавства він обмежений двома годинами.

Камери для тримання осіб, які слідують через слідчий ізолятор транзитом, не забезпечуються постільними речами та подушками.

Незважаючи на те, що у деяких житлових приміщеннях установи проведені ремонтні роботи, більшість камер залишаються у занедбаному стані, вкриті пліснявою, без належного доступу до свіжого повітря та природнього освітлення через встановлення на вікнах додаткових захисних екранів. У камерах відсутні бачки із кип’яченою питною водою. Примусова вентиляція в камерах відсутня, санвузли не обладнані змивними бачками, а клозетні чаші застарілі та потребують заміни.

У зазначених приміщеннях відсутнє нічне освітлення, у зв’язку із чим в’язні завішують лампи наявними речами або сплять із увімкненим світлом.

Правороз’яснювальна робота серед утримуваних є недостатньою, внаслідок чого в’язні не володіють інформацією про організації, які займаються захистом їхніх прав.

Більшість прогулянкових двориків установи недостатньо обладнані, в них відсутні навіси від опадів, а лавки для сидіння – залізні.

Вкрай негативну реакцію моніторів викликали факти порушення права утримуваних осіб на повагу до своєї особистої гідності з боку працівників установи.

Під час візиту вивчено питання профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу.

На даний час в установі тримаються 22 ВІЛ-позитивних особи, з яких 14 отримують високоактивну антиретровірусну терапію. Забезпечення необхідними ліками цих в’язнів здійснюється на належному рівні, налагоджено тісний зв’язок із міським центром СНІДу. Проте виявлено грубе порушення збереження інформації щодо особових даних про таких хворих, оскільки їх медичні картки зберігаються у місці, що не забезпечує обмеження доступу до них сторонніх осіб. Також у медичній частині не вистачає препаратів, необхідних для лікування серцево-судинних захворювань та відсутній потрібний для їх діагностики електрокардіограф.

За результатами моніторингового візиту відповідний звіт для вжиття заходів реагування на виявлені порушення прав в’язнів буде спрямований до Міністерства юстиції України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: