У нових ID-картах закладені проблеми для громадян та легалізація “схем” – експерт

Дата: 17 Липня 2016
A+ A- Підписатися

Затверджені Верховною Радою нові біометричні паспорти або ID-картки штучно прив’язані до безвізового режиму та легалізують низку протиправних “схем” з корупціогенним впливом.

Про це в ефірі Громадського радіо розказав експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

За його словами, ці паспорти ніяк не сприятимуть отримувати візи ЄС. Адже це заміна внутрішнього паспорта: замість паперової книжечки буде пластикова картка з чіпом.

“І тут є штучна прив’язка до безвізового режиму. Влада використовує цю тему задля проштовхування своїх часто не добросовісних інтересів. Новий внутрішній паспорт насправді ніяких додаткових можливостей громадянам не надасть”, – каже Тимощук.

Тимощук погоджується, що новий паспорт буде зручніший, компактніший та не промокатиме.

“Але я бачу, що він створить багато проблем для громадян, навіть починаючи з оплати цього паспорта. Тому що, якщо дивитися на ухвалений закон, можна прогнозувати його ціну близько 300 грн. За дітей, які підпадають під цю першу хвилю паспортизації, заплатить держбюджет або ж, принаймні, за бланк. Решта будуть змушені оплачувати паспорт самостійно”, – говорить Тимощук.

Також, за його словами, виникне проблема у плані користування. У паспорті не буде графічного нанесення інформації про місце проживання громадянина, що може викликати незручності у банках, лікарнях і загалом місцях, де від вас раніше цю інформацію вимагали. Тому законодавець пропонує паперову довідку до паспорта, з якою треба буде ходити. Тобто можна прогнозувати проблеми з постійними відсиланнями громадян за довідкою про місце проживання.

Серед позитивних норм закону про паспорти Тимощук називає отримання паспортів 14-річними, нечіповане посвідчення водія, скорочення обсягу інформації про особу в ЄДДР.

Але водночас, законом легалізовано низку протиправних “схем”, з очевидним корупціогенним впливом у паспортній сфері.

На сайті Центру політико-правових реформ Тимощук наводить перелік узаконених схем та проблем, з якими зіткнуться громадяни.

В першу чергу йдеться про узаконення діяльності Державного підприємства (ДП) “Документ”.

“Це ДП 3,5 роки незаконно бере кошти на кожному паспорті через свій офіс. Нині по 350 грн додатково. Щорічно це біля 100 млн грн коштів, які не надходять в бюджет, а фактично довільно використовуються керівництвом МВС/ДМС”, – пише Тимощук

По-друге, легалізовано непрозорість оплати паспортних послуг, тобто 3-4 окремих платежі за кожен паспорт. За Законом України “Про адміністративні послуги”особа мала б сплачувати один платіж, який покриває усі витрати, і після находження у бюджет – розщеплюється. Натомість закон передбачає окрему сплату:

  • за адміністративну послугу;
  • за бланк (ціну визначає інше ДП – монополіст ПК “Україна” і є сумніви у адекватності вартості українських бланків паспортів та інших документів),
  • за персоналізацію.

Недолік кількох платежів – це непрозорість та можливість нав’язувати додаткові платні послуги (наприклад, додаткову плату за консультацію, яку-небудь страховку тощо), оскільки громадянин не знає, які платежі є обов’язковими, а які ні.

В такій непрозорій моделі навіть “внутрішній паспорт” може коштувати занадто дорого для громадян. Орієнтовний прогноз: 140 грн за “послуги”+ близько 200 грн бланк паспорта, тобто загалом 300-350 грн.

Крім того, сумнівною є сама вимога 3224 про впровадження ID-картки тільки з цифровим носієм (чіпом). В Україні немає і не швидко з’явиться інфраструктура для прийняття заяв на паспорти у всіх громадах. Крім того, це додаткова вартість бланків, яку покривають громадяни і бюджет.

Експерт додає, що проходження цього закону відбувалося у вкрай сумнівний і непрозорий спосіб. Сам законопроект, розроблений МВС, і який стосується кожного громадянина був внесений з приписом “не потребує консультацій з громадськістю”. Проект, який тематично мав би належати до Комітету парламенту з прав людини віддали … у Комітет з інформатизації. На жаль, відкритих аргументованих дискусій щодо цього закону не було.

Як відомо, 14 липня Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України”(проект 3224). 

Цими змінами вводиться біометричний паспорт громадянина України.

Згідно з документом, оформлення паспортів буде здійснюватися з 14 років, скасовується штамп про шлюб.

Паспорт буде оформлятися на 4 роки особам, які не досягли 18 років, а всім іншим – на 10 років.

Для оформлення закордонного паспорта, дипломатичного, службового і низки інших документів використовуватимуться оцифровані відбитки пальців рук.

Паспорт буде містити текст українською та англійською мовами. Законом встановлена вартість адміністративної послуги з оформлення документів, що засвідчують особу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: