У Німеччині Коцабу номінували на премію миру, але передумали через його антисемітський блог

Дата: 16 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Українського блогера та журналіста каналу NewsOne Руслана Коцабу 8 травня номінували в Німеччині на Аахенську премію миру, але вже 10 травня правління премії повідомило, що ухвалило рішення проти нагородження на тлі звинувачень Коцаби в антисемітизмі.

Про це повідомляє DW.

Видання розповідає, що 8 травня засновники Аахенської премії миру (Aachener Friedenspreis)  – пацифістські об’єднання лівих політичних партій, церковних організацій і профспілок у західнонімецькому місті Аахен – оголосили лауреатом цієї престижної нагороди українського журналіста Руслана Коцабу. Його номінував один з членів об’єднання, “який знайомий із ситуацією в Україні і давно звернув на нього увагу”.

Церемонія вручення премії в розмірі 2 тисяч євро відбуватиметься 1 вересня, коли в Німеччині відзначають День миру.

Утім, інформація про номінування Коцаби викликала хвилю критики в соціальних мережах, а пізніше – у ЗМІ. Німецькі експерти з України, організації та політики висловили своє обурення цим рішенням. Зокрема, член партії “зелених” Фолькер Бек (Volker Beck) у своєму Twitter закликав не нагороджувати Коцабу.

Приводом для критики став відеоблог журналіста українською мовою, записаний 22 червня 2011 року. У цьому восьмихвилинному відеоролику, який Коцаба записав на єврейському кладовищі свого рідного Івано-Франківська, він розмірковує про жертв Другої світової війни, почуття провини і примирення. Проблематичним з погляду критиків виявився пасаж журналіста, який згодом був вирізаний з оригіналу на платформі YouTube, але зберігся в інших джерелах, а у 2018 році був збережений окремим файлом і забезпечений німецьким перекладом. У цьому пасажі Коцаба каже, що євреї несуть свою частку відповідальності за влаштований нацистами Голокост.

Після перевірки достовірності відео правління премії  вирішило відмовитися від нагородження українця. Але, як повідомила представниця Аахенської премії миру Леа Гойзер, правління не може скасовувати рішення загальних зборів членів об’єднання, які 3 травня, ще до того, як стало відомо про закиди, ухвалили рішення про присудження премії журналісту. А тому на 14 червня скличуть збори членів об’єднання “Аахенська премія миру” для затвердження цього рішення правління.

Сам Коцаба у випуску своєї авторської передачі на NewsOne 10 травня визнав, що у 2009 році в неприйнятній формі поклав на частину єврейських банкірів відповідальність за підйом фашизму в Німеччині 30-х років та комунізм у Російській імперії на початку минулого століття.

“Але сьогодні мені дуже прикро за той момент, і я прошу вибачення у тих, кого ці слова образили”, – заявив Коцаба. Але водночас він зауважив, що в Україні на кожному кроці продаються “нацистські нашивки з мертвою головою”, а також діють ультраправі рухи, дії яких схвалюють його опоненти.

DW також повідомляє, що ініціатором номінування Коцаби став депутат Бундестагу від Лівої партії Андрій Гунко. Він також намагався відстояти кандидатуру Коцаби навіть після звинувачень останнього в антисемітизмі, зокрема апелюючи до його вибачення.

Гунко останніми роками був відомий тим, що у 2015 році двічі їздив до проросійських сепаратистів у Донецьк, після чого українська влада оголосила його персоною нон-ґрата. Сам Коцаба разом з Гунком виступав у червні 2018 року на дискусії про Україну в Берліні, яку влаштувала фракція Лівої партії в Бундестазі. Крім журналіста, учасниками обговорення “свободи ЗМІ та прав людини в Україні” були колишні члени Партії регіонів, що перебувають зараз в опозиції, зокрема колишній очільник МЗС Леонід Кожара і колишня депутатка Верховної Ради Олена Бондаренко.

Нагадаємо, уродженець Івано-Франківська, 52-річний Руслан Коцаба раніше працював на телеканалі “112-Україна”, а зараз веде авторську передачу на телеканалі NewsOne.

Діяльність Коцаби отримала широкий розголос в Україні та Росії в лютому 2015 року, коли його затримали за підозрою в державній зраді.

Приводом для обвинувачення стало відеозвернення Коцаби на каналі YouTube, де він виступив проти оголошеної тоді четвертої хвилі мобілізації у зв’язку із загостренням конфлікту на Донбасі. Журналіст серед іншого казав, що на сході України йде громадянська війна, “регулярних російських військ майже немає в Донбасі, а є місцеві хлопці”, які “хочуть жити окремо”.

Міський суд Івано-Франківська засудив Коцабу до трьох з половиною років з конфіскацією майна за перешкоджання законним діям Збройних сил України і зняв звинувачення в державній зраді.

Водночас правозахисники українських та міжнародних організацій закликали владу звільнити Коцабу, вказуючи, що обвинувачення не надало переконливих доказів провини Коцаби. А переслідування за висловлювання в соцмережах назвали непропорційним обмеженням права на свободу вираження.

“Відповідно до матеріалів слідства, у ній відсутні потерпілі. Також немає жодної особи, яка б через ці відеозвернення насправді відмовилася від мобілізації”, – йшлося в заяві Центру громадянських свобод.

Міжнародна організація Amnesty International визнала журналіста в’язнем сумління.

Комітет Верховної Ради з питань прав людини національних меншин і міжнаціональних відносин тоді заявив, що відсутність переконливих доводів обвинувачення у справі івано-франківського журналіста Руслана Коцаби викликає в суспільстві недовіру до дій правоохоронців.

Коцаба провів понад рік за ґратами і був звільнений 14 липня 2016 року за рішенням апеляційного суду. Однак розгляд звинувачень проти нього продовжився в інших судах, остаточне рішення ще не ухвалено. Новий розгляд справи заплановано на липень 2019 року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: