У ЛГБТ-сім’ях один з батьків не має прав на дитину

Дата: 05 Березня 2015
A+ A- Підписатися

Діти, що виховуються в одностатевих сім’ях, у випадку розлучення батьків не мають права бачитися з другим з батьків, успадковувати майно, отримувати аліменти.

Про це говорили на круглому столі “Квір-сім’ї з дітьми: мобілізація і вихід з тіні”, що пройшов у Херсоні наприкінці лютого. Його учасниками стали лесбійки, геї, трансгендерні люди, які є батьками і виховують дітей. Захід було проведено херсонської організацією “Інша” спільно з громадською організацією “Інсайт” (Київ).

У круглому столі брали участь ЛГБТ-батьки з Херсона, Києва, Мелітополя, Кривого Рогу, інших міст України, були запрошені юрист і психолог. Обговорювалися юридичні аспекти виховання дитини в сім’ї, позбавленої можливості укласти шлюб або партнерство, говорили про репродуктивну дискримінацію трансгендерних людей – зокрема, необхідності стерилізації для зміни документів і заборони на усиновлення. Крім того, обговорювалися стратегії адвокації та боротьби зі стереотипами щодо одностатевих та інших нестандартних сімей з дітьми. Учасники прийняли резолюцію, де коротко було позначене коло проблем, з якими стикаються квір-сім’ї з дітьми, і заплановано перші кроки до їх вирішення. 

“Величезна кількість сімей в Україні не визнаються такими державою, а значить – не мають ніякого юридичного статусу і захисту. Від цього страждають не тільки дорослі, а й діти. Статистики про те, скільки дітей зростає в таких сім’ях, в Україні немає. Але цих дітей тисячі. Про це можна судити за закритими співтовариствам ЛГБТ-батьків в соцмережах “, – каже голова організації “Інша” Марина Усманова

Лесбійки і геї можуть всиновлювати дітей як самотні батьки, користуватися сучасними репродуктивними технологіями, народжувати власних дітей. Фактично ці діти виховуються в одностатевих сім’ях, але другий з батьків офіційно не має прав і зобов’язань щодо дитини. Якщо пара розлучається, дитина позбавляється права на аліменти від другого батька, права бачитися з ним, успадковувати майно, проживати у житлі, що належить другому з батьків. У разі смерті біологічного (“офіційного”) батька дитина оголошується сиротою. 

В Україні є багатодітні лесбійські сім’ї. Але вони позбавлені такого статусу повністю або частково, якщо, наприклад, одна з жінок – біологічна мати трьох дітей, а друга – двох. Фактично – це сім’я, де двоє дорослих і п’ятеро неповнолітніх. Юридично – це дві одинокі матері. Діти однієї користуються передбаченими державою пільгами, діти іншої – ні. У зв’язку з цим експерти говорять не тільки про порушення прав ЛГБТ, а й про порушення прав дитини. 

Психолог організації “Інша” Ольга Мельницька каже, що численні зарубіжні дослідження підтверджують – виховання дитини в одностатевій сім’ї не травмує її психіку, адже важливий не склад сім’ї, а атмосфера, що в ній панує.

Людей консервативних поглядів зазвичай найбільше хвилює питання, чи передається сексуальна орієнтація батьків дітям. Звичайно ж, це не так. На практиці я могла у цьому переконатися, працюючи з групою дітей з одностатевих сімей. У тому числі з підлітками старшого віку. Я бачила звичайних, активних і життєрадісних дітей з розуміючими, турботливими батьками“, – говорить психолог.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: