У селі на Чернігівщині замість зруйнованих росіянами будинків благодійники зводять екологічне житло
У Чернігівській області, у селі Новоселівка, на місці зруйнованих унаслідок російських обстрілів будинків частково коштом благодійників зводять приміщення за екологічною технологією.
Про це розповідає видання “Тексти”.

Зведенням займається нідерландська громадська організація “Опен Дор Юкрейн”, яка допомагає бізнесу та громадянському суспільству в Україні, зокрема з відбудовою.
Німецько-українська компанія “Гемпаєр” розробила конопляно-глиняну суміш з урахуванням українських матеріалів, яка отримала сертифікати енергоефективності. Своєю чергою уряд Нідерландів оплатив завезення виробничих ліній до Новоселівки. Перша має з’явитися вже наприкінці поточного року, а за рік роботи планують виготовити матеріал на 250 будинків.
У Новоселівці внаслідок боїв зруйнованими вщент лишились 147 із 363 будинків, а решту 172 пошкодило частково. Дехто з місцевих отримав модульні будинки від американського благодійного фонду “До України з любов’ю”, дехто – сертифікати на придбання житла чи компенсації для відбудови, а інші зайняті відновленням самостійно.
Один із двох будинків, які зводять за новою технологією в Новоселівці, належатиме 82-річній Ганні Семенюк. У її старий будинок влучив російський снаряд.
“Він (снаряд. – Ред.) так і лежить у дворі, на згадку. Хата згоріла за п’ять хвилин. Я в погребі тоді була. Почула, що бахнуло. Сподівалася, що, може, в сарай поцілило. Вискочила – таки хата. Стіна обвалилася, дах упав. У погребі після деокупації жила два з половиною місяці. Тоді в сарай перебралася. У модульний будинок, де всі гуртом, іти не захотіла”, – розповідає пані Ганна.
Жінка не турбується щодо якості матеріалів, з яких зводять її новий дім.
“Мене запитали, чи я в курсі, що стіни будуть із соломи. Та заради Бога, хай хоч із чогось, аби були. Раніше і не чула, що з таких матеріалів будують”, – додає вона.

Жінка досі не отримала виплату від держави за зруйнований будинок, тож благодійники розглядають можливість доробити все власним коштом, щоб пенсіонерка могла жити взимку у власному домі.
Нині вона мешкає в металевому вагончику на подвір’ї.
Благодійники кажуть, що шукають варіанти, як зробити відбудову будинків дешевшою, але й нині квадратний метр житла із соломи обійдеться до 20 доларів. Натомість будівництво із цегли коштуватиме відповідно в середньому 200 доларів.
За словами менеджерки проєктів “Опен Дор Юкрейн” у Чернігівській області Юлії Скрипки, у Нідерландах приміщення, побудовані за такими технологіями, коштують по 300 тисяч євро за 100 квадратів.
Нагадаємо, що Верховна Рада підтримала ідею, щоб власники пошкодженого житла не платили комуналку, а до цього дозволила прирівнювати до знищених пошкоджені об’єкти на фронті та в окупації.
ZMINA розповідала, як власники можуть спробувати захистити неушкоджене житло в окупації.