У Польщі створили перший у країні музей, присвячений ЛГБТІК-історії
У центрі Варшави відкрився QueerMuzeum, присвячений історії ЛГБТІК-спільноти. Він є першим закладом такого типу в Польщі й п’ятим у світі.
Про це повідомляє видання ArtNews.

У QueerMuzeum представлено унікальну колекцію, яка зберігає “спадщину” ЛГБТІК-спільноти. Серед експонатів можна побачити вирізки з газет 60-х років, фотографії 40-х, журнали 80-х, а також брошури, листівки, банери та інші артефакти. Вони ілюструють історичний шлях ЛГБТІК+ у Польщі від XVI століття до наших днів.
На церемонії відкриття президент правозахисної організації Lambda Мілош Пшепьорковський зазначив, що цей музей став першим у світі простором квір-історії, відкритим у країні, яка, за його словами, має найгірше правове становище для квір-спільноти серед усіх держав Європейського Союзу.
Індекс Rainbow Europe 2023, який підготувала мережа ILGA-Europe, підтверджує цей факт, ставлячи Польщу на 42-ге місце серед 49 країн і мікродержав, що свідчить про критичний рівень дискримінації в питаннях гендерної рівності.
Одними з найзначущіших експонатів музею стали матеріали, передані видатними польськими активістами. Зокрема, Анджей Селерович передав фотографію зі своїм партнером, якій понад 45 років, а Ришард Кісєль подарував листівку про безпечний секс, створену кілька десятиліть тому. Обидва діяли у Варшаві в 1980-х роках, у період масових репресій проти гомосексуалів.
Директор музею Кржиштоф Кліщинський зазначив, що збереження таких документів є дуже складним завданням, оскільки багато матеріалів залишаються в приватних архівах або безслідно зникають.
Відкриття QueerMuzeum стало знаковою подією для посткомуністичної Європи. Польські активісти підкреслили, що цей проєкт є важливим кроком у боротьбі за права ЛГБТІК-людей у країні. Створення музею підтримала місцева влада, інституційні донори та самі члени спільноти, які активно збирали кошти для реалізації цього проєкту.
Нагадаємо, що в лютому 2023 року Київський фонд “Ізоляція” та галерея Labirynt у Любліні запустили міжнародний проєкт Once Upon a Queer. Він присвячений квір-історії в Східній Європі, зокрема в Україні й Польщі, та поєднує сучасне візуальне мистецтво, перформанс і журналістику.