Правозахисники зібрали дані понад 800 українців, полонених росіянами

Дата: 30 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

Правозахисники зібрали дані щонайменше 800 військових та цивільних українців, які потрапили в полон окупантів з початку повномасштабного наступу Росії на Україну 24 лютого 2022 року.

Такі дані 29 квітня навела координаторка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко під час конференції “Після війни: переосмислення майбутнього громадянського суспільства”. 

Тетяна Катриченко. Джерело: фейсбук-сторінка правозахисниці та журналістки

Водночас вона наголосила на тому, що точну цифру полонених назвати неможливо через складнощі збору інформації на тимчасово окупованих територіях.

Правозахисниця розповіла, що російські військові викрадають не лише відомих людей, але й пересічних громадян, зокрема, чоловіків. За даними одного з жителів Київщини, волонтера, якого вдалося визволити з полону росіян у квітні, затриманих чоловіків вивозять з України до РФ, зокрема, до міста Новозибків на Брянщині, сказала вона.

За свідченнями експолоненого, разом з ним до Росії депортували щонайменше 40 українських чоловіків. Їх везли двома вантажівками. Серед полонених були українські військові, але більшість цивільних. У Новозибкові їх утримували в СІЗО №2. 

У СІЗО чоловік чув щонайменше 70 прізвищ, загалом на той момент там перебували 200 чи навіть більше полонених. За словами звільненого волонтера, людей сильно били, деяких катували електричним струмом, брали у них аналізи крові, видавали одяг для в’язнів. Жодного судового рішення чи пояснення, чому їх затримали і депортували, не надавали.

“Нас просто викрали та вивезли, як речі, в іншу країну. Там нічого не було, щоб було б законним”, — розповів він.

За інформацією чоловіка, на Брянщині перебуває журналіст УНІАН Дмитро Хилюк, якого окупанти затримали у селі Козаровичи на Київщині ще на початку березня. Тоді до нього прийшли, ще не розуміючи, що він медійник, — це окупанти з’ясували згодом, розповіла Катриченко. Разом з ним затримали його 70-річного батька. Згодом літнього чоловіка відпустили.

Була інформація, що журналіста утримували у селі Димер на Київщині. Проте після звільнення цього населенного пункту від окупантів Хилюка там не знайшли. Згодом з’явилася інформація, що його депортували до Росії.

“Безумовно, ми кажемо про воєнні злочини росіян. Перше — це релокація цивільних громадян з окупованих територій. Друга — утримування їх в полоні. Ці практики РФ подовжила на території України з 2014: викрадення, катування, гвалтування. РФ використовує цивільних як щит, а також як засіб тиску на український уряд”, — заявила Катриченко.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що найбільше викрадених російськими окупантами українців — у Запорізькій та Херсонській областях. Такі дані станом на 20 квітня зафіксували правозахисники Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини.

Повний текст звіту “Насильницькі зникнення та свавільні затримання активних громадян України окупаційними силами Російської Федерації в ході повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року” — тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter