У Німеччині спалахнув скандал через гонорар з Росії для відомого журналіста й автора двох німецьких книжок про Путіна

Дата: 14 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Відомий німецький телеведучий та експерт з питань Росії Губерт Зайпель отримав 600 тисяч євро від олігарха з оточення Володимира Путіна.

Про це йдеться в журналістському розслідуванні, яке спільно провели Paper Trail Media, журнал Der Spiegel та телеканал ZDF.

Губерт Зайпель та Володимир Путін

У минулому Зайпель брав інтерв’ю в розшукуваного Міжнародним кримінальним судом Володимира Путіна та написав дві книжки про  російського диктатора.

“Зайпель також залучений у роботу для ZDF понад 15 років тому. Він сформував імідж Володимира Путіна в Німеччині, переважно завдяки документальному фільму ARD “Я, Путін” 2012 року. Німецький журналіст показує Путіна як того, хто невтомно турбується про свою велику країну. Мільйони німців бачать російського президента очима Зайпеля”, – пишуть автори розслідування ZDF. 

Згідно з документами, які опинилися в розпорядженні журналістів, у 2018 році Зайпель підписав спонсорський договір на створення та популяризацію книжки про “політичний клімат у Росії”. За це він отримав щонайменше 600 тисяч євро. Книга вийшла 2021 року і називалася “Влада Путіна. Навіщо Європі Росія?”.

У підготовлених для підписання документах є рукописна позначка, яка вказує на те, що окремі гроші Зайпель у 2013 році міг отримати за підготовку біографії Путіна “Путін. Логіка влади”. Журналіст не попереджав про можливий конфлікт інтересів ні читачів, ні видавця. 

Витяги зі спонсорської угоди між Зайпелем та офшорною фірмою ‘De Vere Worldwide Сorporation”, яка зареєстрована за поштовою скринькою

Зайпель – перший німецький журналіст, який доведено фінансувався особою з оточення Путіна. Він кілька разів брав у Путіна інтерв’ю, зокрема для північнонімецької радіомовної компанії NRD. Вона входить до суспільного мовника ARD, що фінансується на кошти німецьких платників податків.

На запит ZDF він підтвердив, що отримав підтримку через Мордашова. Однак, за його словами, бізнесмен “не вплинув на зміст його книжок”. У договорі насправді наголошується, що автор “не має жодних зобов’язань перед спонсором щодо проєкту книги”.

Олексій Мордашов

Телекомпанія NDR заявила на запит журналістів, що не знала про російське фінансування Зайпеля, та пообіцяла перевірити можливість судового переслідування. ARD та російська сторона, зокрема пресслужба адміністрації президента, відмовилися від коментарів.

Отриманий гонорар у розмірі понад 600 тисяч євро в Німеччині є абсолютною рідкістю. Мордашев з 2022 року перебуває під санкціями Європейського Союзу як близька до Володимира Путіна особа. Йому належить головний пакет акцій німецького туристичного підприємства TUI.

Мордашов – один з найбагатших людей Росії. Після внесення до списку санкцій його представники повідомляли, що він вийшов з капіталу банку “Росія”, основний власник якого — близький друг Путіна Юрій Ковальчук. Однак у вересні Європейський суд вирішив, що перехід частки в банку не підтверджується документами.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter