У Маріуполі викрали студента-першокурсника, вимагають у матері викуп та погрожують надіслати їй відео страти сина

Дата: 25 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

У Маріуполі, ймовірно, бойовики так званої “ДНР” викрали сина місцевої жительки та директорки Міжнародного кінофестивалю “Кіно і ти” Ольги Новікової Олексія. У жінки вимагають викуп, а інакше погрожують убити хлопця та надіслати їй відео страти. 

Про це вона розповіла на сторінці у фейсбуці.

18-річний Олексій Новіков навчається на політолога в Маріупольському державному університеті. Як розповіла його мати журналістам видання Meduza, востаннє син виходив на зв’язок з нею 14 квітня. Сама Олена поїхала з Маріуполя ще 18 березня, коли працювали гуманітарні коридори. Вона вивозила з міста бабусю, невістку та друзів.

24 квітня близько 14-ї години з нею зв’язався з облікового запису Олексія у фейсбуці незнайомий чоловік. Спочатку він надіслав голосове повідомлення та вимагав номер телефону жінки, однак згодом почав телефонувати в застосунку. 

“Передзвонили мені у фейсбучному месенджері – знову з акаунту сина – і в грубій формі сказали: “Даємо на роздум 15 хвилин: якщо ви зацікавите нас чимось, ми його залишимо живими, якщо ні – розстріляємо”. Через 15 хвилин передзвонили – і я сказала, що не розумію, чим можу їх зацікавити: я біженка, у мене немає жодних коштів. “Нам потрібні гроші”. – “Скільки?” – “П’ять тисяч євро до завтра”. – “Як же я їх зберу? Ви знаєте, яка це сума?” – “Це не наша справа. Якщо не зберете, ми вам надішлемо відео, як убиваємо вашого сина”, – переповідає розмову Олена. 

За викуп викрадачі не обіцяють відпустити хлопця, а кажуть, що тільки відправлять його до російської військової комендатури, де він “разом з усіма іншими полоненими працюватиме на благо Радянського Союзу”.

На підтвердження того, що Олексій перебуває в людей, які телефонували Олені, ті надіслали відео. На ньому хлопець сидить у темному приміщенні у верхньому одязі, який Олена не змогла розпізнати як одяг свого сина, та розповідає, що його полонили 23 квітня як члена територіальної оборони. 

“У нього із собою не було жодних доказів, що він там служив. Тільки студентський квиток Маріупольського держуніверситету і паспорт із маріупольською пропискою. Найімовірніше, його змусили сказати, що служить у теробороні”, – припускає жінка.

У дописі у фейсбуку Олена казала, що її сина викрали російські військові, однак у розмові з журналістами припустила, що викрали хлопця бойовики так званої “ДНР”. Це припущення вона зробила, зокрема, через особливості мови викрадачів: “Говорили вони російською, але не з російським акцентом, а як могли б говорити люди з Донбасу. До того ж розмова зайшла про карту ПриватБанку, куди треба переказувати гроші”.

Викрадачі розповіли, що не чіпають Олексія, але “один раз ударили”. Однак Олена не довіряє цим словам.

“Зрозуміло, що на камеру він теж сказав, що не б’ють. Як насправді, я не знаю. Могли й побити, і погрожувати пальці відрізати, і все що завгодно. Загалом по відео важко щось сказати: там темно, він сидить у якомусь підвалі. Травм не видно: він сидить одягнений, у шапці та куртці. Мабуть, які речі перед виходом з оточення знайшов, такі й надів. Це не його одяг. І видно, що він утомлений, бо довго йшов пішки”, – каже вона. 

Викрадачі дали жінці термін для збору грошей “до завтра” (25 квітня. – Ред.). Від учора вона збирає кошти через фейсбук та знайомих. 

Нині, за словами Олени, Олексія вже внесли до українських списків обміну.

Нещодавно азербайджанський студент із Маріуполя Хусейн Абдуллаєв розповів, як російські військові майже місяць утримували його в полоні та щодня катували.

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку” збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
 
Зокрема, це умисні вбивства населення, катування і нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань чи серйозного каліцтва, зґвалтування, руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю, примус цивільних осіб чи військовополонених служити в збройних силах РФ, використання населення як “живих щитів”, депортація українців до Росії чи на окуповані нею території Донбасу і Криму, викрадення і незаконні арешти цивільних осіб, взяття заручників, вчинення нападу на військових, які припинили брати участь у воєнних діях, віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста, використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів), використання отруйних речовин, напади на релігійні й культурні установи, розграбування суспільної й особистої власності тощо.
 
Правозахисники просять надсилати інформацію і докази про вказані злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Ознайомтеся з детальною пам’яткою, як фіксувати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
 
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте нас на адресу tp@humanrights.org.ua.
 
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, просимо заповнити онлайн-форму.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter