У канадській провінції Саскачеван учителі вживатимуть щодо учнів їхні бажані займенники лише за згоди батьків

Дата: 17 Жовтня 2023
A+ A- Підписатися

Канадська провінція Саскачеван використала рідкісний конституційний механізм, щоб внести зміни до своїх освітніх законів – “notwithstanding clause”. Дебати розпочалися щодо законопроєкту 137, який визначає батьків як “головних осіб, які ухвалюють рішення щодо освітнього процесу своєї дитини”. Тим часом правозахисники розцінюють це як порушення прав неповнолітніх.

Про це пише The Guardian.

Фото: Scott Olson / Getty Images

Серед іншого законопроєкт 137 містить положення, згідно з яким шкільний персонал має спитати дозволу в батьків, перш ніж звертатися до учня на бажане ім’я чи вживати бажані займенники. Якщо ж отримання дозволу від батьків може нашкодити дитині, директор школи зобовʼязаний скерувати учня до служби підтримки, де він розробить план камінг-ауту.

Прем’єр-міністр Саскачевану Скотт Мо згадав про положення “notwithstanding clause”, яке дозволяє тимчасово обмежити основні права, закріплені в Хартії прав і свобод країни. Зокрема, положення обмежує розділи 2, 7 і 15 хартії, які стосуються свободи вираження поглядів, особистої безпеки й рівного захисту перед законом.

Завдяки цьому положенню законопроєкт може обходити розділи Кодексу прав людини Саскачевану, які захищають право на свободу совісті, право на вільне вираження поглядів і право на освіту.

Міністр освіти Саскачевану Джеремі Кокрілл вважає такі зміни виправданими, оскільки вони нібито “гарантують право на участь батьків в освітньому процесі своєї дитини”.

Проте правозахисні групи стверджують, що це рішення створює “небезпечний прецедент”, коли йдеться про збереження основних свобод і особливо коли законодавство спрямоване на трансгендерну молодь.

“Уряд Саскачевану погрожує обмежити дію частину хартії цього вівторка й у такий спосіб порушити права на свободу, недоторканність приватного життя, рівність і безпеку трансгендерних молодих людей”, – заявила виконавча директорка Канадської асоціації громадянських свобод (CCLA) Ноа Мендельсон Авів.

Зазначають, що уряд може використовувати положення “notwithstanding clause” лише впродовж пʼяти років.

Саскачеван став другою, після Нью-Брансвіку, провінцією в Канаді, яка внесла зміни до свого освітнього законодавства. Останніми місяцями консервативні провінційні уряди Канади дедалі частіше говорять про надання батькам “права” знати про гендерне самовираження їхніх дітей у школах.

Минулого місяця премʼєр-міністр Онтаріо Даг Форд заявив, що батьки й опікуни мають знати, якщо їхня дитина змінила займенники або імʼя в школі.

Нагадаємо, що під час осіннього оновлення бази Dictionary.com – одного з найбільших онлайн-словників – туди додали низку нових слів і термінів, які, зокрема, стосуються ЛГБТ-спільноти.

Основним нововведенням стало впровадження гендерно нейтральної мови в описах до слів і термінів. Замість того щоб уживати займенники “він” чи “вона”, віднині вживається нейтральний займенник “вони” або визначення звучить так, щоб не наголошувати на статі. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter