У Франції планують обмежити використання гендерно нейтральної мови

Дата: 31 Жовтня 2023
A+ A- Підписатися

Президент Франції Емманюель Макрон закликав громадян Франції не “піддаватися духу часу” і відмовитися від гендерно нейтрального письма нібито заради захисту та збереження французької мови.

Про це повідомляє Telegraph.

“Ми повинні дозволити мові жити, надихатися іншими, красти слова з іншого кінця світу… і продовжувати винаходити їх, але водночас зберігати фундаментальні основи, основи граматики, силу синтаксису і не піддаватися духу часу”, – сказав Макрон.

З цим погодились історики, філософи, лінгвісти й французькі письменники.

Згідно з пропозицією Макрона, гендерно нейтральне письмо слід заборонити в адміністративних документах, зокрема трудових контрактах, оголошеннях про роботу, внутрішніх правилах компаній та всіх юридичних документах.

Він також закликає заборонити інклюзивну мову в національному освітньому кодексі. Документи, написані гендерно нейтральною мовою, вважатимуться недійсними. 

У французькій мові всі іменники бувають чоловічого та жіночого роду, а письмові закінчення іменників, прикметників та дієслів повинні відбивати стать предмета чи особи, про яку йдеться. Проте коли іменник стосується як чоловіків, так і жінок, то за замовчуванням він пишеться в чоловічому роді.

У 2021 році до французького словника Le Robert додали гендерно нейтральний займенник “iel”, який є сумішшю французьких займенників “він” і “вона”.

Місцеві феміністки борються за те, щоб зробити французьку мову більш гендерно нейтральною протягом десятиліть. Деякі критики називають такий заклик Макрона “ретроградним” і вбачають у ньому спробу консерваторів маргіналізувати жінок, тоді як прихильники цього твердження вважають, що інклюзивне письмо створює додаткові труднощі для неписьменних або людей з дислексією.

Нагадаємо, що під час осіннього оновлення бази Dictionary.com – одного з найбільших онлайн-словників – туди додали низку нових слів і термінів, які, зокрема, стосуються ЛГБТ-спільноти.

Фото обкладинки: пресслужба президента Франції

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter