У Британії, США та інших країнах стартує продаж книги загиблої письменниці Вікторії Амеліної “Щоденник війни і правосуддя”

Дата: 14 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

13 лютого у Великій Британії офіційно вийшла у світ книга української письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула від російського обстрілу, “War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War” (“Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну”).

Про це повідомила колишня очільниця Українського ПЕН Тетяна Терен.

Обкладинка книги вбитої письменниці Вікторії Амеліної

Книга Вікторії Амеліної буде доступною в продажу також в інших країнах:

  • з 18 лютого — у книгарнях США (видавництво St. Martin’s Press);
  • з 19 лютого — у Франції (видавництво Flammarion);
  • з 24 лютого — у Швеції (видавництво Ersatz Publishing);
  • з 18 березня — в Італії (видавництво Guanda);
  • з 21 березня — в Німеччині (видавництво Edition Fototapeta).

“Якщо у ці дні вам важливо пояснити вашим іноземним друзям, колегам і партнерам, що означає — жити понад 10 років у війні, чого прагне і за що бореться Україна — будь ласка, подаруйте їм книжку нашої Віки, яку в нас і нашої культури забрала Росія”, — написала Тетяна Терен.

Книга “Щоденник війни і правосуддя” містить фотографії, щоденники, інтерв’ю, свідчення з війни, які записала Амеліна. У ній зібрані історії про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають цю боротьбу вести, зокрема адвокатки та військової Євгенії Закревської, правозахисниці Лариси Денисенко, лавреатки Нобелівської премії миру Олександри Матвійчук, бібліотекарки з Капитолівки Юлії Какулі-Данилюк, яка допомогла відшукати щоденник окупації закатованого дитячого письменника і волонтера Володимира Вакуленка.

Передмову до книги написала Марґарет Етвуд — канадська письменниця, феміністка, поетеса, літературна критикиня, активістка захисту довкілля, авторка роману-антиутопії “Оповідь служниці”. 

BBC внесло “Щоденник війни і правосуддя” до 40 найзахопливіших книг, які варто прочитати у 2025 році. 

Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця.

Вона померла в лікарні у Дніпрі внаслідок поранення несумісного з життям. 27 червня російська ракета зруйнувала піцерію “Ріа” в Краматорську, де саме перебувала Вікторія з колумбійськими колегами, документуючи воєнні злочини росіян на території України. Тоді загинуло 13 цивільних громадян.

Амеліна є авторкою роману “Синдром листопаду, або Homo Compatiens” (2014 рік), роману “Дім для Дома” (2017 рік), дитячих книжок “Хтось, або Водяне Серце” (2016 рік) та “Е-е-есторії екскаватора Еки” (2021 рік).

У 2021 році вона стала лавреаткою літературної премії імені Джозефа Конрада. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

З літа 2022 року Вікторія Амеліна долучилася до правозахисної організації Truth Hounds, з якою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на Сході, Півдні та Півночі України, зокрема в Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом “За заслуги” III ступеня.

У лютому 2024-го британське видавництво Jetstone випустило збірку Амеліної “Writing Under Fire: Poetry and Prose from Ukraine and the Black Country” (“Писати під вогнем: Поезія і проза з України та Black Country”), присвячену пам’яті загиблої української письменниці.

У грудні 2024 року Вікторію Амеліну нагородили спеціальною відзнакою Prix Voltaire під час 34-го Міжнародного конгресу видавців, що проходив у Ґвадалахарі, у Мексиці. Нагорода вручається посмертно Міжнародною асоціацією видавців для того, щоб підкреслити виняткову боротьбу за свободу самовираження лавреата або лавреатки й те, яким чином його або її змусили мовчати.

ZMINA писала текст пам’яті письменниці та громадської активістки Вікторії Амеліної. Справа, яка продовжує жити після її загибелі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter