У Білорусі нова хвиля репресій проти правозахисників: обшуки й затримання в десятках організацій

Дата: 14 Липня 2021
A+ A- Підписатися

Зранку 14 липня по всій Білорусі проходять масові обшуки та затримання активістів, правозахисників та журналістів.

Про це повідомляють, зокрема, білоруська редакція “Радіо Свобода” та телеграм-канал Білоруської асоціації журналістів.

Станом на середину дня обшуки відбулися в офісах щонайменше 13 громадських організацій, серед яких правозахисний центр “Вясна”, Білоруська асоціація журналістів, благодійний проєкт “Імена”, рух “За свободу”, Центр правової трансформації Lawtrand, Білоруський Гельсінський комітет, Асоціація білорусів світу “Батьківщина”, “Гендерні перспективи”, Офіс європейської експертизи й комунікацій, Союз білоруських письменників, Білоруський народний фронт, Центр економічних досліджень BEROC.

Крім того, обшуки відбулися вдома у відомих білоруських правозахисників Олеся Біляцького, Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди, Сергія Сиса, Ольги Смолянко, Сергія та Тамари Мацкевичів, Миколи Шараха, Кирила Кофанова, Ігоря Казмерчака, Альони Лаптьонок. Наразі відомо про затримання Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди та Сергія Сиса.

Атаки на громадянське суспільство відбуваються по всій країні: окрім Мінська, інформація надходить з Бреста, Гродна, Орші, Полоцька, Мозиря та Борисова.

В Орші силовики затримали й повезли в невідомому напрямку редактора місцевого порталу Orsha.eu Ігоря Казмерчака. У Гродні після проведеного обшуку зник місцевий правозахисник Віктор Сазонов. У Бресті в місцевого правозахисника Кирила Кофанова з організації Human Constanta відбувається обшук. Обшук іде й у Миколи Шараха, керівника відділення Вільних профспілок у Полоцьку. В Мозирі вже 10 годин не виходить на зв’язок керівник місцевої філії Правозахисного центру “Вясна” Володимир Целепун. У Борисові затримали правозахисника Олега Мацкевича.

Режим Лукашенка звинувачує правозахисників, які документували порушення силовиків під час придушення мирних протестів 2020–2021 років та допомагали жертвам репресій, в організації масових заворушень.

У зв’язку з масовими репресіями в Білорусі Українські громадські організації виступили з відкритою заявою.

Вони нагадують, що протягом року, який минув після початку мирних протестів у Білорусі, майже 40 тисяч людей були незаконно затримані та зазнали катувань, понад 4 тисячі протестувальників, журналістів та правозахисників були зазнали кримінального переслідування. Заблоковано роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій та опозиційних політичних партій.

“Посадовці режиму Лукашенка не приховують наміру репресувати або витиснути з Білорусі всіх, хто дотримувався незалежної та неупередженої позиції, – політичних опонентів, правозахисників та незалежні медіа. Зокрема, міністр закордонних справ Республіки Білорусь Володимир Макей у своєму інтерв’ю від 10 квітня 2021 року фактично шантажує демократичні країни наміром знищити білоруське громадянське суспільство в разі посилення санкційної політики”, – йдеться в заяві.

На переконання підписантів заяви, такого масштабу політичних репресій не бачила жодна країна Східної Європи та колишнього СРСР після падіння “залізної завіси”. На сьогодні політв’язнями в Білорусі визнано понад 500 осіб, не менш ніж 1500 перебувають у в’язницях і ще тисячі людей – під слідством за політично вмотивованими звинуваченнями.

Усе це відбувається на тлі заяв посадовців режиму Лукашенка про відновлення авіасполучення з окупованим Кримом, налагодження співпраці з окупаційними адміністраціями ОРДЛО.

Тож з огляду на вплив ситуації в Республіці Білорусь на Україну, а також небезпеки, пов’язані з подальшою інтеграцією Білорусі в орбіту Російської Федерації, автори заяви вимагають від Офісу президента України, Ради Національної безпеки та оборони України та Міністерства закордонних справ України:

  • припинити дипломатичні відносини з представниками нелегітимного та антидемократичного режиму Олександра Лукашенка;
  • висловити публічну підтримку громадянському суспільству Білорусі;
  • заборонити будь-яку економічну співпрацю з білоруськими державними підприємствами, які фактично контролюються оточенням Олександра Лукашенка;
  • запровадити жорсткі економічні санкції проти всіх функціонерів режиму Лукашенка та афілійованих з ними бізнес-структур;
  • терміново провести засідання РНБО для обговорення ризиків, пов’язаних із процесами поглиблення співпраці режиму Лукашенка з Російською Федерацією і фактичного втягування Білорусі в гібридну війну РФ проти України;
  • припинити співпрацю з правоохоронними та безпековими структурами режиму Лукашенка та заборонити видавання громадян Білорусі на запит посадових осіб РБ;
  • звернутися  до урядів демократичних країн із пропозицією солідарних дій проти знищення громадянського суспільства Білорусі режимом Лукашенка.

Представники організацій-підписантів готові взяти участь у консультаціях з українським урядом щодо відповідей на систематичні та масові порушення прав людини в Республіці Білорусь та протидії втягуванню білоруського народу в агресивні дії РФ проти нашої країни.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter