У 2024 році в майже чверті країн світу погіршилося забезпечення рівних прав для жінок – звіт ООН
У 2024 році майже чверть країн світу почали менше дбати про забезпечення рівних прав для жінок. Так, кожні десять хвилин одна жінка чи дівчина гине від рук партнера або родича, а кількість випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною, зросла на 50% з 2022 року.
Про це йдеться у новому звіті агентства ООН з питань прав жінок та гендерної рівності (UN Women).

За його даними, лише у 87 країнах за всю історію жінки обіймали посаду глави держави. Жінки мають лише 64% юридичних прав, які доступні чоловікам, а їхня частка серед законодавців не перевищує 25%.
Крім того, жінки виконують у 2,5 раза більше неоплачуваної роботи, ніж чоловіки. А 59,5 мільйона дівчат підліткового віку у світі взагалі позбавлені права на освіту.
В ООН також звертають увагу, що часто цифрові технології не тільки не допомагають жінкам, а навпаки, сприяють поширенню шкідливих стереотипів та обмежують їхні можливості.
Попри це, у звіті відзначають і позитивні зміни. За останні 30 років рівень материнської смертності у світі знизився на третину, а кількість жінок у парламентах зросла вдвічі. Також у період з 2003-го по 2023 рік частка жінок, які вступили в шлюб у дитячому віці, зменшилася з 24% до 19%.
В ООН наголошують, що права жінок і дівчат опинилися під серйозною загрозою. Дискримінація зростає, правовий захист слабшає, а фінансування програм підтримки жінок скорочується.
Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що замість досягнення рівноправ’я у світі поширюється мізогінія. Основні загрози – гендерна дискримінація, скорочення фінансування програм підтримки, а також обмеження можливостей жінок у цифровій сфері.
Звіт опублікували до 30-річчя Пекінської декларації, яку в 1995 році підписали 189 країн, зокрема Україна. Документ став головним міжнародним зобов’язанням у сфері гендерної рівності та прав жінок.
Щоб прискорити зміни, ООН у 2025 році планує запустити програму Beijing+30. Вона зосередиться на шести ключових напрямах:
- рівний доступ жінок до цифрових технологій;
- боротьба з бідністю серед жінок;
- викорінення насильства;
- розширення представництва жінок у політиці;
- підтримка миротворчих ініціатив;
- досягнення кліматичної справедливості.
Виконавча директорка UN Women Сіма Бахус наголосила, що жінки та дівчата вимагають змін і вони мають на це повне право.
Нагадаємо, що цьогоріч в Україні вперше презентували Індекс гендерної рівності за методологією ЄС. За загальним балом Україна посідає 20-те місце серед 27 країн Європейського Союзу.