У 2023 році в Україні зафіксували 119 випадків поширення сексистської реклами – Омбудсман

Дата: 11 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

За минулий рік головні управління Держпродспоживслужби в усіх областях України та місті Київ зафіксували 119 випадків поширення реклами, яка дискримінує жінок.

Про це йдеться у щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця.

Фото: “Детектор Медіа”

Так, завдяки співпраці Лубінця з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів та громадською організацією “Українська Асоціація Маркетингу” розповсюдження такої реклами вдалося зупинити. До замовників і розповсюджувачів такої реклами застосували штрафні санкції.

На кінець 2023 року Держпродспоживслужба ухвалила 34 рішення про усунення порушень або зупинення реклами та 93 рішення про накладення штрафів на загальну суму 293,7 тисячі гривень.

Крім того, Омбудсман фіксував дискримінаційні оголошення про вакансії щодо прийому на роботу. Проте на період дії воєнного стану Держпраці як центральний орган
виконавчої влади, який наділений повноваженнями накладати штраф за поширення дискримінаційних оголошень про прийом на роботу, та територіальні органи Держпраці не здійснюють перевірки щодо дотримання вимог Закону України “Про рекламу”.

Це, за словами Лубінця, пов’язано з тим, що наразі обмежено коло питань, що можуть бути досліджені під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за
дотриманням законодавства про працю у період дії воєнного стану.

Відповідно до Закону України “Про рекламу” дискримінаційну рекламу за ознакою статі можна розпізнати за тим, що вона:

  • містить твердження або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою або щодо стереотипних ролей чоловіка та жінки, яка пропагує принизливе та зневажливе ставлення;
  • принижує гідність людини за ознакою статі;
  • демонструє насильство за ознакою статі; використовує зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання.

Нагадаємо, що у 2024 році Омбудсман вже відкрив справу щодо дискримінації в рекламі. Провадження стосується бару “Поза зоною”, у якому відвідувачам пропонують коктейлі з провокаційними та мізогінічними назвами, на зразок “Насмоктала”, “Повія”, “Дешева хвойда”.

А в лютому цього року Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалив рішення в справі №560/20900/23, яким визнав місцевого підприємця винним у порушенні законодавства про рекламу й наклав штраф у розмірі 1700 гривень. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter