Турецькі дисиденти в Україні бояться, що СБУ їх викраде та екстрадує

Дата: 18 Січня 2019
A+ A- Підписатися

Громадяни Туреччини, які не підтримують політику чинного президента Туреччини Еджепа Ердогана та ховаються від переслідувань в Україні, бояться викрадення українськими спецслужбами та подальшої екстрадиції на батьківщину, де їх чекають покарання за сфабрикованими справами. Ці справи масово почали відкривати після спроби військового перевороту у 2016 році.

Про це йдеться у матеріалі на сайті “Радіо Свобода”.

Екстрадовані минулого року турки Юсуф Інан та Саліх Зекі Їгіта

Спроба державного перевороту в Туреччині відбулася в ніч з 15 на 16 липня 2016 року. Тоді, за словами влади, група військових, використовуючи свої повноваження і зброю, спробувала захопити владу в країні. Спроба перевороту отримала неоднозначні оцінки, а згідно з однією з версій, його організував Файхулла Гюлен – письменник та громадський діяч, що переховується від тиску в США.

Після подій у Туреччині багато тих, хто не підтримує політику чинного президента Ердогана, почали тікати до країн ЄС та до України, проте лише минулого року українські медіа писали про декілька гучних випадків “повернення” втікачів до Туреччини. Два випадки відбулись влітку: 11 липня агенти СБУ, за інформацією журналістів, спіймали турецького підприємця Саліха Зекі Їгіта в Одесі, перевезли в Херсонську область, де посадили на приватний літак і відправили до Стамбула з мішком на голові.

Наступного дня журналіста та підприємця Юсуфа Інана видали Туреччині без можливості оскарження рішень державних органів. У чоловіка була посвідка на постійне проживання в Україні, проте 12 липня його затримали співробітники СБУ, а згодом відправили до турецького міста Ізмір. Дружина чоловіка дізналась про його екстрадицію з новин:

“Побачила фотографію Інана, опубліковану на турецькому інформаційному сайті, де він стоїть біля турецького прапору”.

Журналісти наголошують, що такими діями українські силовики порушили законодавство власної країни, яке дає п’ять днів для подання апеляції. Для роз’яснення ситуації “Радіо Свобода” направило інформаційні запити до СБУ та Мін’юсту, проте там її не прокоментували.

“Уряд Порошенка допомагав спецслужбам Ердогана в обмін на поглиблену співпрацю і підтримку, у тому числі за допомогою відносин турецького президента з Володимиром Путіним, щоб допомогти переговорам про звільнення політв’язнів у Росії та Криму”, – говорять експерти, з якими поспілкувались журналісти.

Адміністрації Порошенка і Ердогана також не відповіли на запити щодо коментарів.

У анонімній розмові з “Радіо Свобода” турецькі дисиденти, які живуть в Україні, розповіли, що бояться викрадень з боку СБУ та подальшої екстрадиції:

“Прихильники Гюлена переконані, що вони залишаються цілями і перебувають під наглядом української і турецької влади. Декілька з них, у тому числі педагоги київських шкіл, повідомили про спостереження, яке, на їхню думку, ведуть члени українських правоохоронних органів, зокрема СБУ”.

Нагадаємо, що нещодавно румунський суд відхилив запит Туреччини про видавання турецького журналіста Каміля Деміркая, якого влада країни звинувачує у підтримці Гюлена. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: