Точну кількість загиблих у неволі українців вдасться встановити лише після повернення всіх тіл – спецдоповідачка ООН
Спеціальна доповідачка ООН з порушень прав людини в Росії Маріанна Кацарова наголошує, що точні цифри загиблих та утримуваних у неволі цивільних українців є досі невідомими. На її думку, ця ситуація залишатиметься без змін, поки Росія не поверне тіла загиблих та не звільнить всіх бранців.
Про це вона розповіла під час пресконференції, присвяченої кампанії People First, мета якої полягає у звільненні всіх бранців Кремля, передає ZMINA.

Під час свого виступу Кацарова згадала про російсько-чеченську війну. Тоді наратив міжнародної спільноти звучав так: це не є нашою відповідальністю, тому нехай РФ сама розв’язує внутрішні проблеми. Ніхто не вимагав від росіян дотримуватися прав людини, надавати звітність щодо кількості загиблих та визнати скоєння ними воєнних злочинів. Саме тому, на думку Кацарової, світ не має права зараз відвернутися від України. Натомість світова спільнота мусить домагатися справедливого покарання російських злочинців, причетних до скоєння воєнних злочинів.
“Це наша відповідальність перед тими, хто вижив, і ми хочемо їх врятувати. Близько 160 тіл Росія повернула Україні. Це українці, які померли в неволі”, – вважає вона.
За її словами, точну кількість загиблих можна буде встановити лише після повернення всіх тіл та звільнення всіх українських бранців, кількість яких наразі невідома. На її думку, ситуацію потрібно змінити заради збереження життів, відновлення справедливості та притягнення винних до відповідальності.
Спеціальна доповідачка ООН підтримує міжнародну адвокаційну кампанію People First!, організовану ЦГС та “Меморіалом”. У її межах правозахисники вимагають від Росії звільнити військовополонених, незаконно увʼязнених цивільних, депортованих українських дітей та політвʼязнів.
У своїх тогорічних рекомендаціях Кацарова теж вимагала негайного звільнення всіх українських бранців та російських політвʼязнів. Вона нагадує, що росіяни, які висловилися проти війни, поплатилися за це тюремними увʼязненнями.
“Звільнення цих людей є передумовою для будь-яких мирних перемовин. Ми повинні продемонструвати солідарність з народом України та постраждалими від порушень прав людини”, – зазначає спецдоповідачка.
Вона переконана: неможливо досягти повноцінного миру в Україні без встановлення справедливості для жертв та потерпілих. Попри перемовини про завершення збройного конфлікту, українці продовжують гинути. Росіяни тисячами депортують людей з окупованих територій, піддають їх жахливим тортурам та проводять позасудові страти.
“Попри вимогу повернути тіло журналістки Вікторії Рощиної, російська влада досі цього не зробила. Хоча з того часу вже минуло пів року. Вони навіть не відправили свідоцтва про смерть та самого тіла”, – наголошує спецдоповідачка.
Кацарову обурює той факт, що нова американська адміністрація нищить архітектуру міжнародного правосуддя, яке є наріжним каменем міжнародного права. Наразі Міжнародний кримінальний суд постійно атакують, застосовуючи проти його прокурорів та суддів санкції.
“Переговори не повинні відбуватися без участі України. Це ницо. Два президенти, один з яких є представником країни-агресора, у новітній колоніальній манері обговорюють важке становище України. Росія розпочала війну в Україні, але зараз її намагаються не називати країною-агресором. Також є абсолютно неприйнятними обвинувачення на адресу українців у тому, що вони почали повномасштабне вторгнення”, – підкреслює вона.
Спецдоповідачка розкритикувала спроби американської сторони одноосібно виступати миротворцями під час мирних перемовин. На її думку, світова спільнота має вимагати справедливості та відповідальності за воєнні злочини, скоєні росіянами в Україні.
“Ми проти війни. Ми проти того, щоб продовжували вбивати та катувати українських жінок, чоловіків та дітей. Але нам не потрібен мир, що може призвести до ще більших руйнувань в Україні та до нескінченної війни. І за відсутність правосуддя за скоєні злочини”, – наголошує вона.
Відомо, що коаліція правозахисних організацій на чолі з Центром громадянських свобод та “Меморіалом” запустила кампанію People First! на тлі наміру президента США Дональда Трампа ініціювати мирні перемовини щодо України цього року.
Правозахисники вважають, що найважливішим пріоритетом у досягненні домовленостей під час перемовин має бути звільнення усіх ув’язнених внаслідок російської агресії. Серед них – тисячі українських цивільних, які утримує Росія, тисячі українських та російських військовополонених, понад 20 000 дітей, примусово переміщених чи депортованих до Росії, сотні російських політичних в’язнів, позбавлених волі за протести проти війни.
Організації вимагають негайного звільнення всіх українських цивільних, яких захопила та незаконно утримує Росія, без жодних умов і з можливістю повернення додому. Для тих, чиє житло знаходиться на територіях, контрольованих Росією, повинна бути забезпечена можливість виїзду на підконтрольну Україні територію.
Окремо наголошується на необхідності повернення всіх незаконно переміщених чи депортованих дітей до України. Також має бути здійснене повернення військовополонених – шляхом обмінів або іншими механізмами. Женевські конвенції передбачають їхню негайну репатріацію після завершення активних бойових дій, однак процес має розпочатися вже зараз.
Крім того, організації вимагають звільнення російських політв’язнів, затриманих за антивоєнні висловлювання чи дії, а також гарантування їм свободи пересування, включно з можливістю виїзду з країни за власним бажанням. Для забезпечення прозорості та контролю за цими процесами має бути створений незалежний міжнародний механізм, який координуватиме дії, стежитиме за їхньою відповідністю міжнародному гуманітарному праву та регулярно звітуватиме про досягнутий прогрес.
Також Росія має негайно надати агентствам ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста повний доступ до всіх полонених, незаконно переміщених або депортованих дітей.
Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення в Україну з російського полону вдалося повернути 3935 людей, зокрема 3767 військових.
Фото обкладинки: Reuters