Теракт, вчинений росіянами в Оленівці, має розслідувати МКС – Координаційний штаб

Дата: 05 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Притягати росіян до відповідальності за теракт в Оленівці має Міжнародний кримінальний суд (МКС), особливо тих, хто або віддавав наказ про застосування зброї, або військове та політичне керівництво країни-агресора, яке б мало забезпечити виконання норм міжнародного гуманітарного права. 

Про це під час брифінгу “Злочин без покарання” заявив Олександр Марков, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, передає кореспондент видання ZMINA. 

У цьому контексті ми сподіваємося — і я особисто — на те, що ефективним інструментом (Ред. – У цьому питанні) могло б бути провадження у МКС. Особисто я вважаю, що наше спільне завдання, держави та громадянського суспільства – забезпечити ефективне правосуддя“, – зазначив Марков.

Представник Координаційного штабу додав, що в теперішніх умовах документування такого злочину є доволі складним.

Тему правосуддя продовжив адвокат ГО “Регіональний центр із прав людини” Андрій Яковлєв. Він зауважив, що МКС – єдиний суд, який може розглядати воєнні злочини або злочини проти людяності. Однак він може взятися за справу лише в тому випадку, коли Україна не може сама проводити розслідування.

“Він (МКС) може тільки тоді взятися за справу, коли ми доведемо, що це не просто воєнний злочин, а злочин там, де ми не можемо розслідувати фізично або через наявність імунітету. Тобто ми маємо довести причетність керівництва РФ до цієї події, щоб справа стала підсудною МКС, і він зміг би проводити її розслідування”, – пояснив адвокат.

На думку координаторки “Медійної ініціативи “За права людини” Тетяни Катриченко, перед передачею справи до МКС Служба безпеки України має провести власне детальне розслідування злочину. І лише потім сказати, що наша країна зробила все можливе, але вона не може самостійно вийти на причетних до злочину осіб. Саме тому їй необхідна допомога міжнародної спільноти.

Нагадаємо, представники Офісу генпрокурора 29 липня 2022 року після нічного теракту росіян до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості за фактом обстрілу військовими РФ колишньої виправної колонії в селищі Оленівка на Донеччині за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України – про порушення законів та звичаїв війни.

Співробітники Головного слідчого управління СБУ в ході досудового розслідування провели комплексну експертизу зброї та слідів і обставин її використання. За  висновком експертизи – вибух на території колонії було спричинено внаслідок застосування реактивного термобаричного гранатомета.

В Офісі генпрокурора поінформували, що за результатами проведених судових молекулярно-генетичних експертиз з-поміж загиблих внаслідок вибуху в Оленівці у ніч з 28-го на 29 липня 2022 року, чиї тіла вдалося повернути на підконтрольну Україні територію, ідентифікували 33 особи.

Триває ідентифікація інших 24 повернутих тіл, які могли перебувати у цій колонії, та проводяться відносно них відповідні експертизи.

Також серед повернутих на підконтрольну Україні територію як потерпілих опитали 13 військовослужбовців – ексв’язнів колонії, де стався вибух.

На сайті президента 11 липня 2023 року опублікували петицію з проханням започаткувати на державному рівні дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, страчених внаслідок теракту в колонії №120 смт Оленівка. Її ініціювала Марія Алєксєєвич, представниця громадської організації “Спільнота родин Оленівки”.

Петиція набрала понад 25 тисяч голосів, однак відповіді президента досі немає. 

Нагадаємо, розслідувати злочин, вчинений окупантами в Оленівці, можуть лише дві міжнародні інституції – Європейський суд з прав людини та Комітет з прав людини ООН. Перша не діє, оскільки пройшло багато часу після теракту, а у другої немає процедури направлення місій до місця подій для встановлення фактів трагедії. Комітет розглядає надані йому документи та вирішує, чи держава, на території якої відбувся злочин, дотрималась взятих на себе зобов’язань.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter