Спільний телеміст NewsOne та “Росія 24”: чи законно це?

Дата: 08 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Український телеканал NewsOne та російський “Росія 24” заявили про проведення спільного телемосту під назвою “Треба поговорити” 12 червня. 

Центр прав людини ZMINA зібрав коментарі експертів щодо того, наскільки законним є телеміст із забороненим для трансляції в Україні російським каналом, зокрема під час виборчої кампанії до Верховної Ради. 

Інформація про проведення спільного телемосту під назвою “Треба поговорити” з’явилася 7 червня. Його в ефірі телеканалу “Росія 24” анонсував директор російського державного міжнародного інформаційного агентства “Росія сьогодні” та ведучий пропагандистських програм на російському телебаченні Дмитро Кисельов. Згідно з анонсом, з російського боку телеміст вестимуть Андрій Малахов і Марія Ситтель, а з українського – Олена Кирик і Василь Голованов

Розповідаючи про майбутнє шоу, Кисельов підкреслював, що “відверта розмова між простими людьми давно назріла”, та порівнював телеміст із проведенням подібного в 1985 році, але між СРСР та США. Тоді відомі телеведучі Володимир Познер і Філ Донаг’ю разом з глядачами у студії обговорювали війну в Афганістані, переслідування правозахисника Андрія Сахарова, свободу людини в СРСР та інші питання. 

Майбутній ефір вже назвав спробою реваншу прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він також за закликав керівництво українського каналу NewsOne відмовитися від цієї ідеї. 

“Реванш уже не просто “шкрябається в двері”. Він уже заходить у квартири українців через канали кума Путіна. Звертаюсь до журналістів та керівників каналу. Згадайте, з ким у нас війна на сході, хто вбиває наших хлопців на Донбасі, руйнує українські міста та анексував Крим. Згадайте – і відмовтесь від цього проєкту. Не грайте на руку ворогу!” – написав він.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій зі свого боку закликав Службу безпеки України і Національну раду з питань телебачення і радіомовлення відреагувати на запланований телеміст між NewsOne і “Росія 24”. 

Медіаексперти та юристи у свою чергу вже почали вивчати питання законності втілення ідеї з телемостом у життя. У Нацраді та РНБО пообіцяли найближчим часом оприлюднили заяву та рішення з приводу анонсованого телемосту. 

Тим часом порушенням чинного законодавства вже назвали майбутню трансляцію в Національній спілці журналістів. 

“Наша позиція однозначна – “російські ЗМІ несуть пряму відповідальність за розпалювання ворожнечі та поширення інформаційної пропаганди, спрямованої на дестабілізацію ситуації в Україні” (цитата із заяви правління НСЖУ, квітень 2018). Ми готові захищати широкі права українських журналістів та українських ЗМІ, водночас обурливою є пряма співпраця із російським пропагандистським телеканалом. Закликаємо колектив телеканалу “Ньюзван” дотримуватися чинного законодавства та норм медіарегулювання, які забороняють трансляцію в українському ефірі російських телеканалів”, – написав у себе на сторінці у Facebook Сергій Томіленко.

Очільник НСЖУ також зауважив, що такий крок телеканалу NewsOne може призвести до заворушень. Наразі вже відомо, що 12 липня, у день проведення телемосту, активісти збираються пікетувати будівлю телеканалу. 

“Свідома співпраця з державними російськими медіа може бути фактором, який спричинить протестні акції (та цілком реально – фізичну агресію)… НСЖУ закликає телеканал “Ньюзван” якомога скоріше переглянути своє рішення щодо проведення телемосту з каналом “Росія 24”, – написав він. 

Анонсом злочину, який збирається вчинити керівництво телеканалу NewsOne, назвала рекламу телемосту адвокатка Євгенія Закревська.

На своїй сторінці у Facebook вона процитувала рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2018 року, де чітко вказано, що поширення програм російських телеканалів призводить до порушення як вимог чинного законодавства, так і положень міжнародного права, що веде до порушення інформаційної безпеки держави і виявляється в поширенні свідомо спотвореної інформації, яка розпалює національну ворожнечу, посягає на права і свободи людини та може призвести до безповоротних процесів порушення територіальної цілісності України.

“Анонс зазначеного телемосту – це фактично повідомлення про злочин, який посадові особи телеканалу мають намір вчинити. Злочин, якому СБУ, Нацполіція мають запобігти, а інформацію внести в ЄРДР в порядку ст. 214 КПК України протягом 24 годин. Сподіваюсь, це вже зробили”, – написала вона.

Також Закревська припустила, що після проведення телемосту в NewsOne можуть відібрати ліцензію на мовлення через порушення закону. 

Про позбавлення ліцензії як санкцію за проведення телемосту кажуть і в Національній раді з питань телебачення і радіомовлення. Перша заступниця голови Нацради Ольга Герасим’юк нагадала, що відомство має право реагувати виключно на факт, адже заборона анонсованого ефіру може розглядатися як цензура. 

“Сьогодні у нас є тільки повідомлення в соцмережах, ролик, поширений російським телебаченням, і повідомлення на сайті каналу. Але Нацрада може реагувати на поширення інформації виключно в ефірі телеканалу”, – сказала вона. 

Водночас Герасим’юк додала, що провайдерам, які транслюватимуть телеміст, загрожуватиме штраф у розмірі 25% вартості ліцензії, а українським телеканалам – санкції за порушення галузевого законодавства.

“Українське законодавство передбачає штрафні санкції для тих, хто поширює цей сигнал, для провайдерів, про що їм нагадуємо. На жаль, санкції за ретрансляцію для мовника парламент упустив”, – підкреслила вона.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter