Суд виправдав обвинувачених у справі розстрілу хмельницького Майдану в лютому 2014-го

Дата: 12 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Олег Антонюк оголосив виправдувальний вирок колишньому керівнику управління Служби безпеки України в Хмельницькій області Віктору Крайтору та співробітнику спецпідрозділу “Альфа” Віталію Тарадаю в процесі щодо обстрілу учасників акції протесту під управлінням СБУ в Хмельницькому в лютому 2014 року із центрального входу.

Про це повідомив прокурор Ігор Калінін, пише Watchers.

Віктор Крайтор. Фото: Watchers

У справі йдеться про події 19 лютого 2014 року. За версією слідства, Крайтор віддав наказ відкрити вогонь по протестувальниках, а Тарадай виконав наказ і здійснив постріли. Тоді загинуло двоє людей, десять – отримали поранення.

Крайтора й Тарадая обвинувачували в перевищенні влади та службових повноважень (частина 2 статті 365 Кримінального кодексу в редакції закону від 7 квітня 2011 року), вбивстві через необережність (частина 1 статті 119 КК), заподіяні необережного тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження (стаття 128 КК).

Сторона обвинувачення просила призначити Крайтору сім років позбавлення волі, Тарадаю – шість, а також позбавити обох права обіймати посади в правоохоронних органах та державних військових формуваннях на три роки.

У 2021 році одне з місцевих видань писало, що адвокатка Крайтора Лілія Дудко просила суд закрити розгляд справи. Самі обвинувачені від будь-яких коментарів упродовж суду відмовлялися. Журналісти намагалися взяти коментар Лілії Дудко телефоном, але поспілкуватися наразі не вдалося.

Як повідомив прокурор у коментарі журналістам, після виходу з нарадчої кімнати суддя оголосив виправдувальний вирок щодо обвинувачених через відсутність у їхніх діях складу кримінальних правопорушень і недоведеність винуватості щодо Тарадая.

У справі було троє потерпілих: родичка загиблої Ірина Шеремет, а також двоє поранених – Олександр Полудніцин та Володимир Гаман. Інші поранені учасники протесту, за даними слідства, отримали ушкодження під час обстрілу з іншого входу до будівлі СБУ та в інший час. Однак, за словами прокурора, слідство не встановило, хто їх спричинив.

Двоє потерпілих заявили цивільні позови про виплату компенсацій: Полудніцин просив 700 тисяч гривень, Шеремет – 1 мільйон гривень. Володимир Гаман не подавав цивільний позов. Утім, суд відмовився задовольнити цивільні позови.

Адвокатка потерпілих Ольга Веретільник зазначила, що планує оскаржувати вирок.

“Я думаю, що цей вирок – прояв лояльності до обласного СБУ, яке очевидно більш впливове, ніж це було до великої війни. Я вважаю, що в матеріалах провадження було достатньо доказів для того, щоб визнати обох винуватими. Те, що їх виправдали, повʼязано із впливом СБУ”, – зазначила вона.

Прокурор також оскаржуватиме вирок після отримання повного тексту судового рішення.

Нагадаємо, раніше ZMINA писала про справи Майдану й адвокатів-волонтерів, які 11 років борються за справедливість і покарання винних у вбивствах протестувальників

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter