Суд стягнув з держави 400 тисяч гривень на користь трансжінки, яку незаконно переслідували правоохоронці
Малиновський районний суд Одеси ухвалив рішення про компенсацію 400 тисяч гривень на користь трансжінки Марії Вініченко за моральну шкоду, завдану незаконним кримінальним переслідуванням. Адвокат Віталій Матвєєв, який представляв позивачку в рамках проєкту “Human Rights Clinic”, добився цього рішення після тривалих судових процесів.
Про це повідомили у громадській організації “ПРОЖЕКТОР”, яка підтримувала цю справу.

Вініченко, яку у березні 2019 року підозрювали у виготовленні й поширенні порнографічних зображень, постраждала від дискримінації з боку правоохоронних органів. Попри відсутність доказів, справа просувалася вперед, а прокурори затвердили обвинувальний акт.
Ускладнення виникли й на етапі захисту, оскільки адвокати відмовлялися брати справу через власні упередження щодо трансгендерних людей. Лише у лютому 2020 року постраждала звернулася до адвоката Віталія Матвєєва, який взявся за справу, а в травні 2023 року суд закрив кримінальне провадження через відмову прокурора від обвинувачення.
Марія Вініченко є однією з перших трансгендерних жінок в Україні, які пройшли медичний та юридичний трансгендерний перехід і активно працювали в громадському секторі. Однак її кримінальне переслідування стало відображенням глибокої соціальної проблеми – дискримінації трансгендерних та небінарних людей в Україні.
Зрештою жінка вирішила добиватися справедливості і в 2024 році звернулася до суду. У своєму позові Вініченко вимагала компенсацію у розмірі 1 мільйон гривень за багаторічний стрес, моральне виснаження, психологічні труднощі та втрату роботи. Проте держава не визнала завдану шкоду, заперечуючи надані докази. Суд, врахувавши специфічні обставини справи, ухвалив рішення на користь позивачки, визначивши розмір компенсації в 400 000 гривень.
Як зазначає “ПРОЖЕКТОР”, це рішення підкреслює важливість відповідальності держави за незаконні переслідування. Хоча це лише окремий випадок, він став важливим кроком для підвищення уваги до прав трансгендерних людей в Україні та необхідності змін у правовій та правоохоронній системах.
Адвокат Віталій Матвєєв вважає, що цей випадок може вплинути на подальшу практику щодо компенсації моральної шкоди за незаконне кримінальне переслідування. Водночас судове рішення може бути оскаржене, і боротьба за повну компенсацію може продовжитися.
Нагадаємо, що раніше ZMINA детально розповідала про цю та інші історії, у яких поліція робить людей злочинцями за інтимні фото.