США занепокоєні, що Китай може підтримати Росію летальною зброєю. Пекін вимагає відмовитися від “повчальних лекцій”

Дата: 20 Лютого 2023
A+ A- Підписатися

У США занепокоєні, що Китай розглядає можливість посилення свого партнерства з Москвою шляхом надання російським військовим “летальної підтримки”. За деякими даними, Держсекретар США Ентоні Блінкен порушив це питання під час зустрічі з очільником МЗС КНР Ван І в суботу.

Про це інформують американські ЗМІ, зокрема NBC News, із посиланням на чотирьох американських посадовців.

Зруйнована церква в Маріуполі під час неспровокованої війни Росії проти України, 24 грудня 2022 року. Фото: REUTERS / Олександр Єрмоленко

Відомо, що Китай може надавати Росії щонайменше нелетальну військову допомогу, така допомога може охоплювати форму або навіть бронежилети.

Ця країна вже надала певну допомогу Росії, зокрема підтримавши російські кампанії з дезінформації та просуваючи російські наративи про війну. Однак нова допомога є відчутнішою та призначена для використання російськими військами в Україні, повідомили джерела видання.

“Ми чітко висловили свою стурбованість щодо летальної допомоги. Ми ще не бачили, щоб вони переступили цю межу, але ми не думаємо, що вони припинили це обговорювати”, – повідомило джерело NBC News. 

Офіційні особи відмовилися називати будь-які деталі щодо цієї допомоги, але сказали, що вона може охоплювати спорядження для весняного наступу РФ, зокрема форму чи бронежилети. 

Ентоні Блінкен під час свого візиту до Туреччини заявив, що Китай усвідомлює ризики від постачання летальної зброї Росії. 

За інформацією видання, Білий дім також стурбований, що Пекін розглядає можливість відправлення Росії летальної допомоги.

За словами співрозмовника NBC News, Китай намагається діяти непомітно, а останні тенденції вказують на потенційно відчутнішу підтримку китайським урядом армії РФ.

Одне з джерел повідомило, що допомога Китаю РФ була суттєвою частиною розмови під час зустрічі державного секретаря США Ентоні Блінкена з головним дипломатом Китаю Ван І після Мюнхенської конференції з безпеки.

За даними видання, Блінкен та інші офіційні особи США на конференції в Мюнхені ділилися з партнерами інформацією про китайську допомогу Росії. 

NBC News зазначило, що наразі невідомо, чи порушує підтримка Китаю РФ будь-які санкції та чи запровадять США санкції або обмеження щодо Китаю. За словами одного з джерел, яке знайоме з думкою Білого дому, США без вагань вживатимуть заходи до тих, хто порушить санкції.

Водночас у МЗС Китаю в понеділок, 20 лютого, заявили, що США “не мають права читати лекції” щодо постачання зброї, на тлі занепокоєння тим, що КНР може передати зброю Росії.

“Саме американська сторона, а не китайська постачає постійний потік зброї на поле бою. Американська сторона не має права читати нотації Китаю, і ми ніколи не погодимося з тим, щоб США диктували або навіть чинили тиск на китайсько-російські відносини. Хто закликає до діалогу і миру, а хто роздає ножі й заохочує конфронтацію?” – цитує речника МЗС КНР Вана Веньбіня СNN.

Він додав, що Китай продовжує “закликати до миру і сприяти перемовинам” для вирішення “конфлікту в Україні”.

Як відомо, Китай відмовляється критикувати російську агресію. 

Тоталітарна Російська Федерація під час свого повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

Неспровокована війна Путіна призвела до численних глобальних криз: поставила під загрозу енергетичну та продовольчу безпеку, спричиняє інфляцію та зростання боргу в різних країнах.

За даними головного управління розвідки міністерства оборони та очільника МЗС Росії Сергія Лаврова, Кремль не збирається обмежувати свою військову агресію сходом і планує повне знищення України.

У січні 2023 року генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що немає жодних ознак того, що в Росії відмовилися від основної мети вторгнення – взяти Україну під повний контроль. За його словами, Росія, навпаки, готується до нового наступу, мобілізуючи понад 200 тисяч солдатів, а потенційно навіть більше. Крім того, росіяни активно купують нову зброю, більше боєприпасів та нарощують власне виробництво.

Із 24 лютого 2022 до 15 січня 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало 18 358 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні: 7 031 загиблий і 11 327 поранених. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

Наслідки російського вторгнення в м. Тростянець Сумської області, липень 2022 року

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

За підрахунками ООН, станом на середину серпня понад 3 мільйони громадян України були вивезені добровільно чи примусово на територію Росії з окупованих територій Сходу та Півдня України.
 
Російські ЗМІ інформують, що станом на 1 серпня кількість переміщених з України до РФ перевищила 3 мільйони. Водночас половина з цього числа – жителі з районів, контрольованих незаконними збройними формуваннями Донеччини та Луганщини, які виїздили також ще до початку війни.
 
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар напередодні закликала ООН підтримати створення трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Вона наголосила, що якщо за злочини не карають, а винних не притягують до відповідальності, то вони будуть ще більшими. Джеппар переконана, що навіть коли президент РФ Володимир Путін програє свою війну, бізнес із Росією має бути неможливим, доки винних не буде притягнуто до відповідальності за злочини в Україні.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter