Спецконфіскація майна суперчить принципам правосуддя – експерти

Дата: 21 Березня 2016
A+ A- Підписатися

Закон про спеціальну конфіскацію майна на етапі досудового слідства, який начебто має повернути активи Віктора Януковича, насправді може допомогти їх легалізувати.

Таку думку висловлюють експерти в матеріалі Deutsche Welle.

Закон “Внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей звернення в дохід держави грошових коштів…” ухвалили в першому читанні 17 березня. Його автори пояснюють, що він допоможе повернути до бюджету країни кошти, які були вкрадені представниками попередньої влади.

Законопроект передбачає, що ще на стадії досудового слідства в підозрюваного можна конфіскувати заморожені кошти, облігації, цінні метали. Ідеться про такого підозрюваного, який переховується від слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, і його оголошено в розшук, або він вже перебуває у розшуку понад шість місяців.

На думку експертів, законопроект порушує базові принципи правосуддя.

“Конфіскація – це захід кримінально-правового характеру. А такі заходи передбачені тільки Кримінальним кодексом України. Але і в кодексі, і в українській конституції закріплено, що заходи кримінально-правового характеру можуть бути вжиті лише після обвинувального рішення суду. Як у людини можна забрати все, ще до рішення суду”, – дивується експерт з кримінального права Центру політико-правових реформ Дмитро Калмиков.

“Януковичі таку конфіскацію оскаржать в українських та іноземних судах. І через рішення Європейського суду з прав людини змусять через 2-3 роки Україну повернути неправомірно конфісковане майно назад Януковичам і ще компенсувати й моральну шкоду. А платитимуть за це знову платники податків в Україні”, – застерігає  директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк.

Експерти також наголошують, що закон може стати інструментом для персональної розправи та рейдерства. Адже, окрім Януковича, його можна буде застосовувати до всіх інших громадян України. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter